Ekspresy z młynkiem i pojemnikiem na mleko – ranking najlepszych

0- liczba komentarzy
6f4b09fe42a52c0483cb1da97a168a96?s=96&d=mm&r=g

Autor: Kamil Coffee Enthusiast

8 stycznia 2020

idealna-kawa-z-ekspresu-z-mlynkiem-i-pojemnikiem-na-mleko

Delektowanie się co rano idealną kawą z mleczną pianką nie musi pozostawać w sferze marzeń. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni ekspres do kawy i ta fantazja może się łatwo spełnić. Najlepszy będzie model z już wbudowanym młynkiem do kawy i oczywiście systemem mlecznym. Dlaczego warto wybierać maszyny wyposażone w pojemnik na mleko? Jak rozpoznać dobry młynek do kawy? Jakie konkretne modele ekspresów są sprawdzone i polecane?

Spienianie mleka w ekspresach do kawy – dostępne systemy i rozwiązania

LatteCrema – system mleczny w ekspresach do kawy od De’Longhi. To rozwiązanie pozwala na automatyczne wyczyszczenie ekspresu, które nie wymaga od nas żadnego dodatkowego działania. Dołączona do zestawu karafka posiada opcję termicznego wydłużania świeżości mleka i utrzymuje je w idealnej temperaturze, kiedy jest podłączone do ekspresu. Pojemnik możemy też bez problemu schować do lodówki, gdy przygotujemy już dla siebie kawę. Wybór stopnia spienienia mleka pozwala na zrobienie takiej pianki, jaką najbardziej lubimy – sztywnej i bardzo gęstej albo subtelniejszej i aksamitnej.

System LatteGo od Philipsa też jest wyposażony w pojemnik na mleko, ale bez opcji termicznego wydłużania jego świeżości. W przypadku tego rozwiązania plusem jest niewątpliwie czas czyszczenia – zajmuje zaledwie 15 sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem. System LatteGo występuj w wersji Premium i bez Premium, warto wiedzieć więc: Czym różni się system LatteGo od LatteGo Premium?

System mleczny w ekspresach Saeco. Jego plusami jest to, że karafkę na mleko można czyścić automatycznie za pomocą zintegrowanego programu czyszczenia systemu mlecznego, a wszystkie elementy nadają się do mycia w zmywarce. Niestety sam pojemnik nie wyróżnia się niczym szczególnym, a w niektórych modelach jego montaż i demontaż może wymagać sporej siły.

Ekspres z pojemnikiem na mleko – czy warto?

Podstawą dla każdego wielbiciela białych kaw jest na pewno dobry ekspres ciśnieniowy. Z doskonałego espresso bez problemu przygotujesz latte czy cappuccino.

Kolejną ważną cechą jest rodzaj systemu mlecznego, który zastosowano w wybranym modelu.

Coraz więcej mówi się o tym, że to właśnie systemy z pojemnikiem na mleko są obecnie najlepsze.

Czy to prawda? Nie da się zaprzeczyć! Dzięki zastosowaniu karafki przede wszystkim nie musimy martwić się o utrzymanie czystości systemu mlecznego. Pojemnik można łatwo zdemontować i schować do lodówki razem z resztą mleka. Karafki mają zwykle też na tyle grube ścianki, że utrzymują świeżość mleka, nawet jeśli pojemnik jest wpięty do maszyny przez dość długi czas.

System mleczny z karafką na mleko pilnuje za nas również utrzymania odpowiedniej temperatury cieczy (mleko nie powinno być podgrzewane bardziej niż do 70 stopni Celsjusza). Taki pojemnik to dobry wybór dla osób ceniących wygodę i proste rozwiązania. Każdy, kto chociaż raz miał okazję czyścić cienkie rurki lub trudne do umycia dysze w innych ekspresach, z radością sięgnie po model z wbudowaną karafką. Warto też sprawdzić, czy maszyna, która wpadła nam w oko, ma opcję autoczyszczenia. Dzięki temu przygotowywanie mlecznych kaw stanie się jeszcze prostsze i przyjemniejsze!

Jak wybrać wbudowany młynek w ekspresie do kawy?

Aby przygotowywanie kawy było jeszcze prostsze, warto by wybrany model posiadał wbudowany młynek. Tylko świeżo zmielone ziarna pozwolą nam na przygotowanie kawy o głębokim smaku i mocnym aromacie.

Czym się kierować podczas wyboru młynka w ekspresach do kawy? Na rynku spotkamy się przede wszystkim z młynkami stalowymi i ceramicznymi. Oba modele pracują z podobną temperaturą i głośnością oraz w żaden sposób nie wpływają na smak kawy (stalowe wcale nie pozostawiają po sobie metalicznego posmaku!).

Jedyna różnica pomiędzy nimi wynika z trwałości samego materiału. Stalowe młynki są po prostu bardziej wytrzymałe i wolniej się zużywają. Stal jest o wiele odporniejsza na uszkodzenia niż ceramika.

Możemy zauważyć też różnicę w precyzji zmielenia ziaren. Często się zdarza, że kawa zmielona w młynku ceramicznym zawiera o wiele więcej pyłu niż gdyby ten sam gatunek był mielony w modelu stalowym. Pył może negatywnie wpływać na smak napoju i nadawać mu nieprzyjemnej goryczki. Niestety modele ceramiczne nie są aż tak ostre jak stalowe, stąd bierze się ten rozdźwięk.

Podczas zakupów zwróćmy również uwagę na to, czy wybrany model jest udarowy, czy żarnowy. Młynki udarowe tną ziarna wirującymi ostrzami, więc muszą pracować bardzo długo, żeby dokładnie je zmielić. Z tego powodu mają tendencję do nadmiernego nagrzewania się, co może prowadzić do przegrzania kawy i zmiany jej smaku na zbyt goryczkowaty. Za to młynki żarnowe mielą ziarna poprzez ścieranie ich pomiędzy dwoma okrągłymi elementami, posiadającymi specjalne ząbki. Taka metoda mielenia jest efektywniejsza i sprawia, że gotowa kawa nie traci nic ze swojego smaku i aromatu.

 Więcej o młynkach przeczytasz w moim artykule: Rodzaje młynków, młynek stalowy czy ceramiczny? Jaki najlepszy?

Jaki ekspres kolbowy z pojemnikiem na mleko?

Dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na najlepszym smaku kawy, a nie chcą zbyt dużo wydać, jest ekspres kolbowy. Taka maszyna ma sporo niższą cenę niż jej automatyczny odpowiednik. Warto jedynie pamiętać, że obsługa modelu kolbowego jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga wiedzy oraz odrobiny wprawy. Za pomocą ekspresu kolbowego nie przygotujemy kawy za jednym naciśnięciem przycisku.

Aby w pełni cieszyć się z korzystania z ekspresu kolbowego, trzeba lubić sam proces przygotowywania tego aromatycznego napoju, przepadać za testowaniem grubości mielenia ziaren czy odpowiednim ubijaniem zmielonej kawy w kolbie. Jeśli mamy w sobie ciekawość i chcemy rozwijać się jako domowi bariści, to ekspres kolbowy będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na szybkości, chcemy przygotowywać kawę tak łatwo, jak tylko się da i nie interesuje nas sam proces parzenia kawy, to dwa razy się zastanówmy przed wybraniem się na zakupy.

Ranking najlepszych ekspresów kolbowych do domu >>

ekspres kolbowy ze spieniaczem mleka

 fot.: ekspres kolbowy z automatycznym systemem spieniania mleka

Osoby zdecydowane na model kolbowy, który przy okazji będzie też wyposażony w pojemnik na mleko, powinny bliżej przyjrzeć się DE’LONGHI EC 860.M. Model parzy kawę z ciśnieniem aż 15 barów, dzięki czemu bez problemu przygotujemy espresso o bogatym aromacie i delikatnej piance. Dodatkowo to urządzenie zostało wyposażone w automatyczny system spieniania mleka, więc zrobienie cappuccino czy latte macchiato z idealną mleczną pianką będzie o wiele łatwiejsze niż gdyby ekspres miał tylko dyszę do spieniania mleka.

Dwa zamontowane termobloki oddzielnie podgrzewają mleko i wodę, więc i jeden i drugi płyn zawsze będą w idealnej temperaturze.

Najpopularniejsze automatyczne ekspresy z pojemnikiem na mleko i młynkiem – ranking

 

kawa latte w De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370 95 S.jpg

1. Niewątpliwym numerem jeden w naszym rankingu jest De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S. Na tle innych ekspresów z podobnej półki cenowej wypada bardzo dobrze. Jest solidnie wykonany, parzy doskonałą kawę i nie sprawia żadnych problemów z utrzymaniem w czystości. Jego ciekawy design oraz bardzo bogate i intuicyjne menu też przemawiają za tym modelem. 

Mój test i opinia o De’Longhi Dinamica Plus >>

DELONGHI DINAMICA 350.75 wyświetlacz

2. Kolejną maszyną, o której warto pomyśleć, jest De’Longhi DINAMICA 350.75. To też świetny ekspres, który łatwo utrzymać w czystości i obsłużyć. Przejrzyste menu, wygodny system mleczny i trwałe wykonanie zagwarantuje nam, że codzienne korzystanie z tego modelu będzie samą przyjemnością.

Mój test i opinia o De’Longhi DINAMICA 350.75 >>

Philips 5000 LatteGo Premium EP324350

3. Dalej na naszej liście jest Philips LatteGo Premium EP3243/50. Parzy on bardzo dobrą kawę, którą doceniają użytkownicy tej maszyny. Niestety wybór mlecznych kaw w tym ekspresie jest zbyt mały, a samo menu niezbyt intuicyjne i przejrzyste. Ekspres ten nie umożliwia spieniania samego mleka bez kawy, nie obdarujemy więc dzieci ciepłym spienionym mlekiem. Podobne grzeszki ma na swoim koncie Philips EP5365/10. Skąpy wybór kaw, a także mankamenty w konstrukcji (np. zbiornik wyciągany jedynie od góry czy wypadająca rurka z systemu mlecznego) mogą niektórych zniechęcić do tego ekspresu. Plusem nadal jest niewątpliwie bardzo dobry smak kawy.

Mój test i opinia o Philips LatteGo >>

ekspres do kawy Krups Evidence EA892D

4. Kolejny jest Krups Evidence EA892D, którego wiele osób docenia za dobrą w smaku kawę, ciekawy wygląd i intuicyjność. Niestety ten model potyka się na systemie mlecznym, w którym brak tak pożądanej karafki, pomimo że jest z tej samej półki co pozostałe maszyny.

Mój test i opinia o Krups Evidence >>

Saeco PicoBaristo Deluxe SM547810

5. Za to Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10 wyróżnia elegancki design i świetne wykonanie. Przygotowanie kawy też jest proste i intuicyjne. Niestety wbudowany młynek jest ceramiczny, a na dodatek robi spory hałas podczas mielenia ziaren. Sam proces mielenia też zajmuje więcej czasu niż w innych maszynach tego typu.

Mój test i opinia o ekspresie Saeco PicoBaristo Deluxe >>

Warto wiedzieć przed zakupem ekspresu do kawy:

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Dobra kawa na stałe zagościła w naszych domach. Wielu z nas nie zadowala już rozpuszczalny napój z supermarketu; decydują się na lepszą jakość i kawę z ekspresu. Jednak wybór dobrego ekspresu do kawy nie jest prosty. Wiele osób gubi się w...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 7