Jaki ekspres do lawy latte? Co powinien mieć? Ranking najlepszych
Autor: Kamil Coffee Enthusiast
23 grudnia 2020

Kawy mleczne to zdecydowanie jedne z ukochanych kaw Polaków i Polek. Nasi rodacy i rodaczki nie wyobrażają sobie często dnia bez latte czy cappuccino z pachnącą pianką. Jednak przygotowanie dobrego latte też nie jest wcale tak prostym zadaniem. Dlatego spora część z nas stawia w tym przypadku na ekspres do kawy, który poradzi sobie z tym za nas.
Na rynku mamy obecnie wiele modeli ekspresów do kawy przeznaczonych specjalnie do parzenia latte. Na które warto zwrócić uwagę?
- Ekspres do kawy Latte i Cappuccino: RANKING TOP7
- Najlepszy ekspres do kawy latte: De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S
- Dobry ekspres do kawy latte: DeLonghi DINAMICA 350.75
- Ekspres do kawy latte: Philips LatteGo 5400
- MIEJSCE CZWARTE: Siemens EQ.6 Plus
- MIEJSCE PIĄTE: Philips 4300 LatteGo
- MIEJSCE SZÓSTE: Krups Evidence EA892D
- MIEJSCE SIÓDME: Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10
- Ekspres do latte – kiedy jest potrzebny?
- Czym się kierować przy wyborze ekspresu automatycznego do latte i kaw mlecznych?
- Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując ekspres do latte i cappuccino?
- Kawa latte bez ekspresu? Jak zrobić kawę latte bez ekspresu w domu?
Ekspres do kawy Latte i Cappuccino: RANKING TOP7
Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy latte? Biorąc pod uwagę mnogość modeli, nie jest to wcale proste… Warto więc zerknąć na ranking najwyżej ocenianych ekspresów do kawy. Oto on!
Najlepszy ekspres do kawy latte: De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S
fot.: kawa latte z ekspresu De’Longhi Dinamica Plus
Pierwsze miejsce w rankingu również należy do urządzenia marki DeLonghi – konkretnie modelu Dinamica Plus ECAM 370.95.S. To trwały, porządnie wykonany sprzęt, który idealnie spełnia swoje zadanie.
Automatyczny system spieniania mleka z wchodzącą w jego skład automatyczną karafką, bezproblemowe czyszczenie, regulacja wysokości pianki w kawach mlecznych czy stalowy młynek do kawy, to niewątpliwe zalety tego modelu DeLonghi. Dinamica Plus ECAM 370.95.S to inwestycja w funkcjonalny, estetyczny i niezawodny sprzęt do przygotowywania kawy rodem z najlepszej włoskiej kawiarni.
Dobry ekspres do kawy latte: DeLonghi DINAMICA 350.75
fot.: kawa latte z ekspresu De’Longhi Dinamica
Drugie miejsce w notowaniu zajmuje ekspres DeLonghi DINAMICA 350.75. To model, który umożliwia automatyczne przygotowanie aż 12 rodzajów kawy. Łatwe jest również jego czyszczenie, a obecność karafki na mleko upraszcza proces parzenia kawy mlecznej.
Na uwagę zasługują też dodatkowe funkcjonalności, w jakie został wyposażony ekspres. To między innymi automatyczne wyłączanie oraz sygnał dźwiękowy przy montowaniu karafki na mleko. Ułatwiają one sprawne i bezproblemowe korzystanie z ekspresu.
Ekspres do kawy latte: Philips LatteGo 5400
fot.: kawa mleczna latte z ekspresu Philips LatteGo 5400
Ostatnie miejsce na podium zdobywa inny model od Philips – LatteGo 5400. Jego ogromną zaletą znowu jest kompaktowość: ta cecha jest szczególnie przydatna w małych kuchniach. Inną zaletą jest szerszy wybór kaw mlecznych niż w jego poprzedniku.
Fanów latte wciąż jednak może nie zadowolić w pełni: pojemność systemu mlecznego jest niewielka, co stwarza problem z przygotowaniem kilku napojów na raz. Nie ma również możliwości modyfikacji ilości oraz gęstości pianki, co dla wielu smakoszy jest równie ważne jak smak i zapach samej kawy.
MIEJSCE CZWARTE: Siemens EQ.6 Plus
fot.: kawa mleczna latte z ekspresu Siemens EQ6
Czwarta pozycja w rankingu należy do ekspresu Siemens EQ.6 Plus. Jego niewątpliwym walorem jest zasobne i czytelne menu, ułatwiające obsługę urządzenia, oraz możliwość mycia systemu spieniającego w zmywarce.
Do minusów z pewnością zaliczyć można jednak toporny design, młynek ceramiczny, a także to, że ekspres może sprawiać problemy w czyszczeniu. Smak kaw białych jest zadowalający, jednak espresso może nie trafić w gust wybrednych kawoszy.
MIEJSCE PIĄTE: Philips 4300 LatteGo
fot.: przygotowywanie kawy latte w ekspresie Philips Lattego
Znajdujący się na miejscu piątym model ekspresu Philips 4300 LatteGo to ciekawe, kompaktowe, urządzenie z możliwością automatycznego przygotowania 8 rodzajów kaw. Smak i wybór kaw czarnych rzeczywiście jest interesujący.
Natomiast jeśli chodzi o kawy białe, to mamy ich w menu jedynie 3, co fanów kaw mlecznych może nieco rozczarować. Pojemnik na mleko znajduje się osobno – wymaga więc każdorazowego czyszczenia. Młynek ekspresu również jest „jedynie” ceramiczny, posiada jednak regulację mielenia ziaren.
MIEJSCE SZÓSTE: Krups Evidence EA892D
fot.: kawa latte z ekspresu Krups Evidence
Sprzęt Krups Evidence, zajmujący szóste miejsce w rankingu, to wyposażony w młynek ceramiczny ekspres z ofertą 15 kaw do wyboru w menu. Dużym plusem ekspresu Krups jest niewątpliwie dbałość o wydobywanie aromatu i smaku z przygotowywanego napoju – z tego powodu jest on często chwalony przez kawoszy.
Pewnym problemem staje się jednak dbałość o jego czystość: na panelu i obudowie pozostają odciski palców, które należy stale przecierać. Regularnego czyszczenia wymaga też czarna tacka ociekowa: zostają na niej pozostałości mleka. W systemie mlecznym brak karafki, co sprawia, że dla niektórych fanów kawy latte korzystanie z ekspresu może być nieco czasochłonne.
MIEJSCE SIÓDME: Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10
fot.: kawa latte z ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe
Ekspres Saeco PicoBaristo Deluxe, który zajął miejsce siódme, to sprzęt o ciekawym i nietypowym designie. Dużym plusem jest też czytelny wyświetlacz i prosta, intuicyjna obsługa urządzenia. Problemem jest jednak praca ceramicznego młynka, który zdecydowanie nie należy do najcichszych.
Mielenie ziaren też trwa stosunkowo długo, w stosunku do innych modeli ekspresów automatycznych. Na uwagę zasługuje biała, estetyczna obudowa ze stali, która może jednak wymagać częstego czyszczenia z zabrudzeń i zachlapań.
Ekspres do latte – kiedy jest potrzebny?
Da się przygotować dobre latte bez ekspresu, ale wymaga to wiele zachodu.
W przypadku, gdy pijemy dziennie co najmniej jedną kawę, cała długa i rygorystyczna procedura ręcznego robienia kawy jest żmudna i męcząca.
Warto więc wówczas zainwestować w ekspres do latte, który znacząco odciąży nas w jego przygotowaniach.
Jaki ekspres do latte powinniśmy wybrać?
W przypadku ograniczonych funduszy można sięgnąć po tańszy ekspres kolbowy.
Mleko jest w nim spieniane przy pomocy manualnej dyszy.
Potrzebny nam będzie specjalny dzbanek do spieniania mleka – na przykład stalowy.
Mleko wlewa się do około 3/4 jego wysokości.
Następnie umieszcza w nim dyszę i – trzymając dzbanek pod lekkim kątem – spienia mleko. Płyn zostaje też od razu podgrzany.
Pewnym problemem jest jednak czasochłonność tego rozwiązania. Jednocześnie da się spienić mleko w ilości potrzebnej do przygotowania jednej porcji kawy.
Praktyczniej jest sięgnąć po ekspres automatyczny, który wszystko wykona za nas.
Różne opcje spieniania w zależności od wybranego ekspresu, pozwalają idealnie dopasować urządzenie do naszych indywidualnych potrzeb.
Czym się kierować przy wyborze ekspresu automatycznego do latte i kaw mlecznych?
Ekspresów automatycznych do kawy jest wyjątkowo dużo.
Jak wybrać go tak, by idealnie trafił w nasze oczekiwania? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Z pewnością warto lepiej przyjrzeć się zainstalowanemu młynkowi; o wiele lepszy jest żarnowy niż udarowy.
Młynki żarnowe mają dwie wersje – są stalowe lub ceramiczne.
Szczególnie wytrzymałe są młynki stalowe; to dobry wybór, zwłaszcza gdy wybrany przez nas ekspres posiada również funkcję regulacji rozdrabniania ziaren.
Drugą istotną kwestią jest system zaparzający kawę.
To właściwie mózg całego ekspresu, zarządzający procesem parzenia.
Dobrze jest zdecydować się na model urządzenia, w którym droga od młynka do systemu jest jak najkrótsza. Gwarantuje nam to wykorzystanie tylko świeżo zmielonych ziaren i w efekcie – lepszy smak kawy.
Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując ekspres do latte i cappuccino?
Jeśli chodzi o podgrzewanie wody, lepiej jest sięgnąć po sprzęt z ekonomiczniejszym termoblokiem niż bojlerem.
Jeszcze wydajniejszy jest ekspres do kawy wyposażony w dwa termobloki.
Zużywają one mniej wody i mniej energii niż ich odpowiedniki z bojlerem.
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest ciśnienie.
Na rynku istnieją modele, które wytwarzają ciśnienie rzędu zaledwie 9 barów, ale im większa jest ta wartość, tym szybciej wydobędziemy z ziaren smak i aromat kawy.
Najlepsze są w tym ekspresy wytwarzające ciśnienie rzędu od 15 do 19 barów, przy czym różnica ta nie jest już tak istotna: zawiera się ona bowiem często w różnej specyfice pracy potrzebnej dla przygotowywania konkretnego rodzaju kaw.
Ogólnie, ekspres wytwarzający ciśnienie rzędu 15 barów nie jest więc gorszy od tego, który posiada możliwość wytworzenia ciśnienia rzędu 19 barów.
Na koniec – to, co interesuje fanów latte, czyli system spieniania mleka.
Mamy do wyboru opcję manualną z dyszą i bardziej zaawansowane technologie – na przykład pobierania mleka z pojemnika stojącego obok przez ekspres.
Jednak nawet ta druga opcja wymaga trochę zachodu w postaci przygotowania i czyszczenia pojemnika na mleko.
Dlatego wielbicielom i wielbicielkom latte najbardziej przyda się w pełni automatyczny ekspres, w którym kawę mleczną przygotujemy nierzadko jednym kliknięciem.
Kawa latte bez ekspresu? Jak zrobić kawę latte bez ekspresu w domu?
Teoretycznie, da się zrobić kawę latte bez ekspresu, wymaga to jednak nieco zachodu.
Potrzebny też będzie tygielek do kawy oraz lejek.
Kawę (od 1 do 3 łyżeczek) wrzucamy do tygielka i zalewamy wodą.
Gotujemy około 5 minut na gazie, tak by zaczęła się mocno pienić.
Następnie przecedzamy ją przez sitko z filtrem do kawy, lub w przypadku rozpuszczalnej – zalewamy wrzątkiem.
Później podgrzewamy w kuchence mikrofalowej około 1/5 szklanki mleka w słoiczku – przez pół minuty.
Zakręconym słoiczkiem mocno wstrząsamy, aż do spienienia mleka i wlewamy je do szklanki, w której będziemy podawać kawę.
Teraz czas na samą kawę, którą bardzo ostrożnie wlewamy z tygielka do szklanki za pomocą lejka i łyżki.
Lejek powinien być umieszczony nad szklanką, a sama kawa przelewana łyżką.
Na koniec podgrzewamy jeszcze 1/5 szklanki mleka w mikrofali (również przez pół minuty) i łyżką układamy pianę na naszej kawie. Samego mleka już nie wlewamy.
Nasze latte jest gotowe!
Porady

Jak parzyć kawę? Porównanie sposobów na zaparzenie kawy w domu
W czym parzyć kawę? Porównujemy: French Press, Aeropress, Chemex, Dripper, Kawiarka, Tygielek, Ekspres ciśnieniowy automatyczny.

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Kawa bezkofeinowa: czy jest zdrowa, jak powstaje, właściwości

Jak i w czym przechowywać kawę ziarnistą lub zmieloną?
Jak przechowywać kawę? Czy kawę ziarnistą trzyma się w lodówce? W czym przechowywać kawę mieloną? Co zrobić aby przedłużyć aromat kawy

Aeropress: jak używać i zaparzać kawę w aeropressie?

Kawa rozpuszczalna: skład, czy jest zdrowa i ile ma kofeiny?

Najdroższa kawa świata: ile kosztuje, co wpływa na cenę?

Smarowanie ekspresu Saeco: jak smarować blok zaparzający?

Smarowanie ekspresu Philips LatteGo: jak, gdzie, czym?

Ekspres kolbowy z młynkiem, jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?
Ekspres kolbowy – czym jest i jak działa? Jak używać ekspresu kolbowego z młynkiem i bez młynka? Jaki ekspres kolbowy z młynkiem wybrać? Najlepsze porady >>
Testy ekspresów do kawy

Test ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D: opinia i recenzja
W teście Krups Evidence EA892D sprawdziliśmy jak wygląda wyświetlacz, jak działa panel sterowania, zbiornik na wodę i młynek do kawy. Jakie rodzaje kaw przyrządza ekspres i jak smakują.

Test De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S – najlepszy ekspres do kawy, jaki testowałem. Moje opinie
W ramach testu De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S sprawdzono funkcje i parametry: wyświetlacz w ekspresie, zbiornik na wodę, system mleczny, młynek do kawy, rodzaje kaw w ekspresie, design ekspresu i utrzymanie w czystości oraz smak kawy z ekspresu.

Test Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10: opinia i recenzja
Recenzja ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10.

Test ekspresu do kawy Siemens EQ.6 Plus: opinia i recenzja TE653M11RW
Recenzja ekspresu Siemens EQ6 Plus.

Test ekspresu do kawy Philips LatteGo Premium: opinia i recenzja EP3243/50
Recenzja ekspresu Philips LatteGo Premium EP3243/50.

Test ekspresu do kawy DeLonghi DINAMICA 350.75: opinia i recenzja
Recenzja ekspresu De’Longhi DINAMICA 350.75.

Test ekspresu do kawy Philips: opinia i recenzja PHILIPS EP5365/10
Test i recenzja ekspresu do kawy Philips EP5365/10.