Najdroższa kawa świata: ile kosztuje, co wpływa na cenę?

0- liczba komentarzy
6f4b09fe42a52c0483cb1da97a168a96?s=96&d=mm&r=g

Autor: Kamil Coffee Enthusiast

20 września 2020

kopi-luwak-najdrozsza-kawa

Jaka jest najdroższa kawa i czy to jednocześnie najlepsza kawa na świecie? Trudno wyrokować, bo każdy ma inny gust – niektórym najdroższa kawa świata będzie smakować najlepiej, inni pewnie po spróbowanie jej stwierdziliby, że wolą swoją, domową kawę z ekspresu. Niemniej jednak każdy kawosz powinien choć raz spróbować jednej z najdroższych kaw na świecie, chociażby by zaspokoić ciekawość. Sprawdź, które kawy kosztują najdrożej i dlaczego są wśród nich kawy wydalane przez zwierzęta.

Black Ivory Coffee

Najdroższa kawa świata – Kopi Luwak – dzierży palmę pierwszeństwa od wielu lat. Jednak ostatnio dużo mówi się o Black Ivory Coffee. Zresztą wzorowaną na Kopi Luwak – wymyślił ją pewien biznesmen, zainspirowany procesem produkcyjnym. To kawa z Tajlandii, która jest wydalana przez słonie, zatem przechodzi podobny proces co Kopi Luwak. Najdroższa kawa świata z odchodów jest bardzo cenna – jedynie 30 kg rocznie jest dostępnych, a każdy kilogram kosztuje ponad 1100 dolarów.

Kopi Luwak

Postrzegana przez wielu jako najdroższa kawa świata, Luwak zawdzięcza swoją sławę bardzo unikalnemu procesowi produkcji. Jest to bowiem kawa wydalana przez cywetę azjatycką. To zwierzę o wybrednym guście, które zjada tylko idealnie dojrzałe i świetnie jakościowo owoce kawy. Trawi ich miąższ, a wydala ziarna, które są zbierane, myte i palone. Powstaje z nich arabica rodem z Indonezji o mocnym aromacie, bogatym smaku i gęstej konsystencji. Rocznie na rynek trafia ok 400 kg tej kawy. Cena za 100 gram to około 275 zł.

Saint Helena

Osławiona przez Napoleona wyspa, na którą został zesłany w 1815 roku, znana jest też z jednej z najlepszych kaw świata. Napoleon miał powiedzieć, że na przeklętej wyspie tylko kawa jest dobra. Ponieważ jest jej niewiele, cechuje się dobrą jakością i kojarzona jest z Napoleonem, ma dość wysoką cenę – kilogram kosztuje około 530 złotych. To jedyna kawa z tego zestawienia, którą można przygotować jako espresso.

Blue Mountain

Do najdroższych kaw na świecie zalicza się także ziarna uzyskiwane z gór Blue Mountains z Jamajki. Owoce dojrzewają tam wolno, dzięki czemu mają wyjątkowy aromat i smak, a do tego duży wpływ na ich jakość ma żyzna gleba i duża ilość opadów. Ze względu na trudnodostępne miejsce, uprawę ciężko jest zebrać, co winduje cenę ziaren. Ponadto, upraw jest niewiele – znajdują się na niewielkim skrawku ziemi na wysokości od 915 do 1570 m n.p.m., a eksperci wskazują, że tylko tam może wyrosnąć taki gatunek kawy. Za 100 gram Blue Mountain płaci się nawet 123 złote.

Esmeralda Special

To kawa gatunki Gesha, hodowana na plantacji w Panamie. Patrząc na liczbę nagród i wyróżnień zdobytych przez tę kawę, należałoby uznać ją za najlepszą kawę ziarnistą na świecie! Przoduje bowiem w liczbie nagród, a zawdzięcza to głównie swojej słodkiemu smakowi oraz owocowo-kwiatowemu aromatowi. Esmeralda Special zbiera się raz w roku i sprzedaje na jednej, jedynej aukcji. Jej ceny są zmienne, ale zazwyczaj oscylują wokół 2000 zł za kilogram, czyli 200 zł za 100 gram.

El Injerto

El Injerto to gatunek kawy wywodzący się z Gwatemali, z plantacji uprawianych od czterech pokoleń przez tę samą rodzinę. Trzyma ona w sekrecie proces uprawy i produkcji kawy, co dodaje temu gatunkowi aury tajemniczości i podnosi wartość tej jednej z najdroższych kawa świata: cena za kilogram to około 400 zł.

Fazenda Santa Ines

Kawa pochodząca z Minas Gerais, regionu w Brazylii, z plantacji Santa Ines. Wyróżnia ją to, że nie stosuje się tam żadnych automatycznych narzędzi do uprawy i produkcji. Clay proces jest wykonywany tradycyjnie i ręcznie, tak jak dawniej. Stąd wysoki koszt produkcji tej kawy, a co się bezpośrednio z tym wiąże – wysoka cena za ziarna. Według kawoszy ta kawa ma smak i aromat jagód i karmelu.

Co jest czynnikiem decydującym o tym jak droga jest kawa?

Jak widać, to co wpływa na fakt, że dany gatunek trafia na prestiżową listę najdroższych kawa ziarnistych, to przede wszystkim wyjątkowe miejsce uprawy kawowców, mała dostępność, niezwykły smak czy ciekawy proces produkcyjny. Im mniej kawy trafia na rynek, tym wyższa jej cena. Dlatego na liście najdroższych kaw świata znajdują się same kawy single origin – pochodzące z jednej tylko plantacji czy niewielkiego regionu.

Testy ekspresów do kawy

Porady

Pozostałe ciekawostki związane z kawą:

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Dobra kawa na stałe zagościła w naszych domach. Wielu z nas nie zadowala już rozpuszczalny napój z supermarketu; decydują się na lepszą jakość i kawę z ekspresu. Jednak wybór dobrego ekspresu do kawy nie jest prosty. Wiele osób gubi się w...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 − = 62