Philips 5000 LatteGo czy LatteGo Premium? Opinie czy warto w tej cenie?

0- liczba komentarzy
6f4b09fe42a52c0483cb1da97a168a96?s=96&d=mm&r=g

Autor: Kamil Coffee Enthusiast

2 grudnia 2019

Philips LatteGo Premium EP324350 - system spieniania mleka

Wybór ekspresów do kaw jest dość spory, a producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach mających przyciągnąć klientów. Wśród kawoszy wyróżnić można osoby:

 • które cenią sobie wysoką jakość napojów kawowych, nawet jeśli konieczny jest dłuższy czy bardziej skomplikowany proces ich przygotowania,
 • oraz użytkowników ekspresów nastawionych na szybkość wykonania kawy, nawet kosztem doznań smakowych.

Wydaje się, że dla tej drugiej grupy właśnie dedykowany jest nowy model Philips z serii 5000 z systemem LatteGo. W założeniu bowiem przygotowanie kaw mlecznych z tym ekspresem ma być proste i przyjemne. Czy warto się skusić na zakup Philips LatteGo?

Model Philips 5000 LatteGo

System LatteGo jest dostępny w modelu Philips seria 5000. Jakie cechy ma ten ekspres, jakie kawy można za jego pomocą przyrządzić i ja wygląda jego obsługa i czyszczenie?

Rodzaje kaw

Z Philips LatteGo przygotujesz sześć rodzajów kaw:

 • espresso,
 • czarną kawę,
 • Americano,
 • Cappuccino,
 • Latte macchiato,
 • Café au lait.

Do wyboru jest pięć grubości mielenia ziaren, a kawy można personalizować pod względem mocy, ilości mleka itd.

System LatteGo

Innowacją w tym modele jest system LatteGo, który umożliwia błyskawiczne przygotowanie kaw mlecznych i z pianką. Ekspres nie ma żadnych rurek i składa się tylko z dwóch części.  

Młynek

Młynek w Philips 5000 LatteGo jest ceramiczny. To często stosowane rozwiązanie, ale warto pamiętać, że taki młynek jest mniej trwały od stalowych.

Jaki młynek wybrać? Młynek Ceramiczny czy Stalowy? Szczegółowe porównanie >>

Filtr wody

Do ekspresu wbudowany jest filtr wody AquaClean, który oczyszcza wodę oraz zapobiega osadzanie się kamienia.

Czyszczenie

Spieniacz LatteGo nadaje się do czyszczenia w zmywarce. Na co dzień obie części spieniacza można szybko przemyć pod bieżącą wodą.

Obsługa

Do obsługi służy czytelny wyświetlacz z intuicyjnym menu. Każdy rodzaj kawy ma swój przycisk. Ponadto funkcja memo pozwala dopasować moc kawy, jej temperatury oraz proporcje kawy do mleka.

Kolory

Ekspres występuje w czterech kolorach:

 • Stal szlachetna
 • Piano Black
 • Biel
 • Antracyt.

Warianty

Wersje kolorystyczne czarna i stalowa są też dostępne w wariancie premium, który ma metalowe wykończenie dozowników i cechuje się większą elegancją.

Specyfikacja techniczna

 • Ciśnienie: 15 barów
 • Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
 • Pojemność zbiornika na ziarna: 250 g
 • Maksymalna wysokość filiżanki: 150 mm
 • Dodatkowe funkcje: możliwość regulowania adaptera na filiżanki, wyświetlacz LCD, ustawianie mocy aromatu oraz ilości wody, wyjmowana tacka ociekowa wykonana z chromu, wbudowany pojemnik na mleko.

Czym różni się system LatteGo od LatteGo Premium?

Od premiery modelu Philips LatteGo wielu blogerów i znawców kawy przeprowadzało swoje testy – m.in. u nas znajdziecie opinię na temat urządzenia: Philips LatteGo Premium: test, opinia i recenzja. Przeczytaliśmy kilka takich recenzji, by zebrać esencję (jak w kawie, w końcu to test ekspresu do kawy…) i przedstawić ją w krótkiej formie. Jeśli zamiast czytać, wolisz oglądać, to na szczęście są też recenzje w formie filmowej – obejrzyj:

Różnica w wyglądzie – Philips LatteGo 5000 i LatteGo Premium 3200

Ekspres do kawy Philips LatteGo wyróżnia się czytelnym i dużym wyświetlaczem z przyciskami. Urządzenie jest eleganckie i estetycznie wykonane, zwłaszcza w wariancie Premium gdzie do dyspozycji mamy większy wyświetlacz, a do tego nie zajmuje dużo miejsca.

Philips Lattego 5000
Philips 5000 LatteGo Premium EP324350 system spieniania mleka

fot.: pierwsze zdjęcie przedstawia Philips 5000 LatteGo, drugie zdjęcie to Philips lattego 3200 LatteGo

Młynek do kawy i mielenie w LatteGo

Młynek do kawy to bardzo istotny element ekspresu do kawy, bo od tego, jakie ma możliwości, zależy moc i smak kawy. Materiał, z którego wykonany jest młynek decyduje o jego trwałości. Powszednie wiadomo, że młynki ceramiczne są mniej trwałe niż stalowe.

Philips LatteGo w wersji Premium i bez Premium ma młynek ceramiczny, a ponadto w większości modeli oferuje jedynie pięć opcji mielenia ziaren na różne grubości, podczas gdy standardem w urządzeniach z tej półki cenowej jest dziesięć stopni mielenia.

Młynek ceramiczny w Philips LatteGo działa dość głośno, co będzie problemem przy przygotowaniu kawy rano czy wieczorem lub przy obok śpiącym dziecku.

Rodzaje kaw w LatteGo

Philips LatteGo pozwala na zrobienie pięciu lub sześciu rodzajów kaw (w zależności od dokładnego numeru urządzenia), w tym dwóch mlecznych. Może wydawać się to sporym wyborem, ale podobne urządzenia w tej cenie dają możliwość przygotowania nawet 10 kaw. Niestety, pod tym względem mogłoby być lepiej.

Wygoda obsługi i czyszczenia w LatteGo

Urządzenie takie jak ekspres do kawy wymaga regularnego czyszczenia, dlatego wskazane jest aby dało się szybko i prosto wyczyścić wszystkie elementy. Jak już wspominaliśmy spieniacz do mleka ma dwa elementy i łatwo go myć, także w zmywarce, ale trzeba to robić po każdym użyciu. Blok zaparzający jest łatwy do wyjęcia i szybko da się umyć pod bieżącą wodą.

Dzięki intuicyjnemu panelowi z przyciskami i czytelnemu wyświetlaczowi obsługa ekspresu jest prosta i z pewnością każdy sobie z nią prowadzi.

Jakość wody – filtr w LatteGo

Filtr AquaClean oczyszcza wodę i zapobiega osadzaniu się kamienia. Jeśli filtry wymieniane są regularnie, to nie ma konieczności zbyt częstego odkamieniania urządzenia. Dzięki temu jakość wody używanej do przygotowania kaw jest naprawdę dobra.

Ile kosztuje Philips LatteGo? Cena, a jakość

Stosunek ceny do jakości to ważny wyznacznik dla klientów. Serwis Ceneo porównuje ceny z wielu stron i według niego Philips LatteGo w wariancie Premium kosztuje od 2 199 zł do 2 329 zł.

To tzw. średnia półka cenowa ekspresów i modele innych marek w podobnej cenie oferują zazwyczaj trochę lepsze parametry i cechy, np. więcej kaw czy stalowy młynek.

Według relacji z recenzji i testów kawa z Philips LatteoGo smakuje dobrze, co jest pewnie zasługą filtru wody i dobrego zmielenia kawy. Jednakże minusem ekspresu jest głośność młynka, mały zakres opcji mielenia ziaren, jego niska trwałość, a także niewiele kaw mlecznych, które można przygotować w tym urządzeniu – jedynie dwie. Portal kuchenny.com.pl wskazuje, że ten właśnie mały wybór kaw oraz niewielka pojemność pojemnika na mleko zniechęcają do zakupu tego ekspresu do kawy.

Opinie o Philips LatteGo

Opinie z recenzji i testów blogerów są podobne do tych z wpisów zostawianych na portalu ceneo.pl, gdzie każdy użytkownik można wyrazić swoje zdanie na temat danego produktu. Spośród wielu opinii wyłapaliśmy te najciekawsze:

 • „Kawa wychodzi znakomita, jedynym minusem jest to że aby zaparzyć moją ulubioną kawę z mlekiem muszę przedzierać się przez menu, producent mógł dołożyć dwa przyciski szybkiego wybierania dla pozostałych dwóch kaw.”
 • „Szkoda, że nie ma przycisku dedykowanego piance mlecznej, którą moje dziecko uwielbia (aby ją zrobić, trzeba nacisnąć w sumie 6 razy przyciskami z prawej i z lewej strony wyświetlacza). Podczas robienia pianki jest dosyć głośny. Ekspres nie posiada pełnego dna i podczas opróżniania tacki ociekowej, pod ekspresem (a na blacie) zbiera się mała plamka wody (do wytarcia za każdym razem).”
 • „Jeśli np. oboje lubicie cappuccino to niestety musicie dostosować się do tylko jednej opcji ustawienia indywidualnego :). Ekspres jest mega głośny jeśli chodzi o spienianie mleka, dodatkowo często otwiera się szuflada, przy wibracjach związanych z mieleniem i spienianiem i wówczas następuje zatrzymanie pracy, ale wznawia się po domknięciu szuflady.”
 • „Fajne urządzenie niestety mimo ceramicznego młynka dużo głośniejszy niż żarnowy. Spienianie mleka jest bardzooo głośne. Mały pojemnik na kawę i wodę. Ogólnie oceniam to na 3 plus. Rewelacji nie ma.”

Przed decyzją o kupnie Philips LatteGo warto rozważyć mankamenty tego produktu, na które wskazują jego dotychczasowi użytkownicy. Są to:

 • cappuccino można wykonać z maksymalnie 100 ml mleka;
 • spienianie mleka jest bardzo głośne, podobnie i mielenie;
 • małe kawy;
 • słabe Americano;
 • mały pojemnik na wodę i kawę;
 • możliwość ustawienia tylko jednego własnego przepisu na przykład dla cappuccino,
 • brak pełnego dna, zbieranie się wody podczas opróżniania tacki ociekowej;
 • wibracje mielenia i spieniania powoduję otwarcie szuflady i wstrzymanie pracy.

Jaka alternatywa dla Phillips LatteGo? Alternatywne ekspresy do kawy Latte

Wybredni kawosze na pewno skrytykują Philips LatteGo za ceramiczny młynek i wąski zakres personalizacji kaw – dla nich polecane są modele do De’Longhi, które mają więcej funkcji i stalowe młynki. Taką rekomendację daje np. autor testu z tej strony: https://www.agdmaniak.pl/56620/philips-5000-lattego-test/. Warto rozważyć tę alternatywę, bo ekspres do kawy to niemały wydatek i urządzenie powinno być bliskie ideału, tak by nie żałować wydanych pieniędzy każdego dnia przy porannej kawie.

Warto wiedzieć przed zakupem ekspresu do kawy:

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Dobra kawa na stałe zagościła w naszych domach. Wielu z nas nie zadowala już rozpuszczalny napój z supermarketu; decydują się na lepszą jakość i kawę z ekspresu. Jednak wybór dobrego ekspresu do kawy nie jest prosty. Wiele osób gubi się w...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1