Test ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D: opinia i recenzja

0- liczba komentarzy
6f4b09fe42a52c0483cb1da97a168a96?s=96&d=mm&r=g

Autor: Kamil Coffee Enthusiast

6 listopada 2019

ekspres do kawy Krups Evidence EA892D - wyświetlacz

Dziś testujemy automatyczny ekspres do kawy z wyższej półki cenowej. Krups Evidence EA892D według opisu producenta to sprzęt zaprojektowany dla najbardziej wymagających konsumentów. Nowoczesną technologię zamknięto w małej i eleganckiej formie. Dzięki temu ekspres pasuje do wystroju każdej kuchni i sprawdzi się nawet w niedużych pomieszczeniach z ograniczonym miejscem.

Recenzja ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D – co testowaliśmy?

Żebyśmy z czystym sumieniem mogli polecić ekspres Krups Evidence EA892D, sprawdziliśmy jego podstawowe parametry. W teście uwzględniliśmy to, jak wygląda wyświetlacz i działa panel sterowania, jaki zbiornik na wodę i młynek do kawy ma urządzenie, jakie rodzaje kaw można w nim przyrządzić i czy ma również system mleczny oraz to, jak smakują napoje i jak sprzęt się prezentuje oraz czy daje się łatwo czyścić. Cena urządzenia wynosi około 2700 zł (według średniej ceny z portalu Ceneo.pl). 

1. Wyświetlacz w ekspresie

Krups Evidence EA892D cechuje się sporym panelem sterowania i małym wyświetlaczem. Ustawienia wybieramy dotykowo, a dostępne opcje przewijamy strzałkami i zatwierdzamy jednym z przycisków. Choć sprzęt ma niewielki wyświetlacz, w żaden sposób nie przeszkadza to w jego obsłudze. Jasne piktogramy na ciemnym tle dobrze reagują na dotyk. Na panelu znajduje się włącznik, strzałki służące do przewijania, symbol bluetooth oraz 5 przycisków z ikonami najczęściej wybieranych kaw. Oprócz tego mamy symbol filiżanki z literką „D” (Dark) i filiżanką z plusem + (extra shot). DARK to intensywnie ciemna i mocna kawa. Wybierając EXTRA SHOT zaserwujemy sobie dodatkową porcję espresso.

Wchodząc do menu, sprawdzimy, kiedy trzeba wymienić filtr wody i odkamienić urządzenie, ile napojów i jakiego rodzaju przygotowaliśmy do tej pory oraz ustawić funkcję automatycznego oczyszczania i płukania systemu mlecznego.

Panel sterowania jest intuicyjny w obsłudze i trudno pomylić się podczas wybierania rodzaju kawy, jaką chcemy zaparzyć o poranku. Wyświetlacz z piktogramami wygląda estetycznie i nie dominuje nad urządzeniem.

ekspres do kawy Krups Evidence EA892D wyświetlacz

2. Zbiornik na wodę

Pojemnik na wodę w ekspresie Krups Evidence EA892D jest głęboki i wąski. Wyjmuje się go od góry, dlatego sprzęt musimy ustawić tam, gdzie akurat nie mamy w kuchni szafek. W innym przypadku będziemy mieli trudność, żeby wyciągnąć zbiornik i uzupełnić go wodą. Jeśli jednak postawimy urządzenie pod szafkami, zawsze możemy nalać wody do pojemnika, używając do tego np. szklanki czy małego dzbanka. Zbiornik charakteryzuje się ciekawym rozwiązaniem – jego pokrywa to jednocześnie uchwyt do wyjmowania.

Dzięki temu, że 2,3-litrowy pojemnik jest półprzezroczysty, możemy sprawdzić z każdej strony ilość wody, jaka się w nim znajduje. Co ważne, jeśli do zaparzania kawy używamy twardej wody, w ekspresie montujemy specjalny filtr. Cały montaż wymaga dokładności i odrobiny czasu, ale filtr wymieniamy tylko raz na jakiś czas. Czynność nie należy więc do specjalnie uciążliwych.

3. System mleczny 

Przejdźmy teraz do systemu mlecznego, bo w przypadku ekspresu dedykowanego do zaparzania kaw mlecznych, to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia. Od budowy systemu mlecznego i łatwości jego czyszczenia zależy w dużej mierze jakość zaparzanych napojów. Krups Evidence EA892D potrafi przygotować 2 kawy cappuccino lub latte jednocześnie. To zatem doskonała opcja, kiedy przychodzą do nas znajomi. Każdy z nas pije ciepłą kawę w tym samym czasie.

A jak wygląda system mleczny w ekspresie Krups? Urządzenie nie ma wbudowanego pojemnika na mleko, a cienką i giętką rurkę znajdującą się z boku ekspresu wkładamy bezpośrednio do kartonu z mlekiem lub np. do dzbanka. Po każdym użyciu systemu mlecznego automatycznie go przepłukujemy, a rurkę myjemy pod bieżącą wodą. Producent zaleca też, żeby każdorazowo po zaparzeniu mlecznej kawy wymontować blok „One Touch Cappuccino” i przemyć go wodą z detergentem, co pozwoli na zachowanie pełnej higieny systemu.

ekspres do kawy Krups Evidence EA892D

4. Młynek do kawy

Krups Evidence wyposażono w stożkowy metalowy młynek żarnowy. Takie młynki producenci umieszczają również w ekspresach baristycznych. Jest to więc najtrwalszy rodzaj młynka, jaki możemy spotkać. Pracuje może trochę głośniej niż te ceramiczne, ale zapewnia dokładniejsze zmielenie kawy. Podczas rozgniatania ziaren przez żarna nie powstaje też pył kawowy, jaki tworzy się w młynkach ceramicznych (pył psuje smak naparu). W ekspresie Krups dostępne są trzy ustawienia zmielenia. To może niezbyt dużo, jednak wystarczająco do zaparzenia większości rodzajów kaw.

młynek do kawy w Krups Evidence EA892D

5. Rodzaje kaw w ekspresie

Za jednym dotknięciem, ekspres przygotuje jeden z 15 dostępnych w menu napojów. Podstawowe rodzaje kaw wybieramy bezpośrednio na panelu sterowania. Do pozostałych przechodzimy przez rozszerzone menu.

W ekspresie możemy spersonalizować ustawienia i za pomocą dedykowanej aplikacji i funkcji Bluetooth zaprogramować swój ulubiony napój.

Funkcja DARK i EXTRA SHOT pozwolą nam na przygotowanie mocniejszych naparów. Przycisku DARK możemy użyć jednorazowo lub przypisać go na stałe do wybranego napoju. EXTRA SHOT stosujemy wtedy, kiedy chcemy zaserwować sobie dodatkową porcję espresso.

espresso z ekspresu Krups Evidence EA892D
latte z ekspresu Krups Evidence EA892D

6. Smak kawy z ekspresu

Skoro powiedzieliśmy już o możliwościach zaparzania różnych napojów, przejdźmy teraz do oceny ich smaku. W Krups Evidence EA892D przygotujemy oczywiście espresso i cappuccino, ale też macchiato, ristretto ze spienionym mlekiem oraz doppio americano. Kawy czarne charakteryzują się intensywnym i mocnym smakiem. Dobrze się prezentują, a warstwa cremy (pianki na espresso) jest kremowa i długo się utrzymuje. Według opinii użytkowników ekspres dobrze spienia mleko, a co najważniejsze może przygotować 2 mleczne kawy jednocześnie. W recenzji portalu Czterech Kątów testujący zwrócili uwagę na wygląd mlecznych kaw, w których warstwy się mieszają. Nie jest to jednak poważny minus, ponieważ mleczne napoje i tak smakują delikatnie i aromatycznie.

7. Design ekspresu i utrzymanie w czystości

Możemy cieszyć się smakiem wybornej kawy, tylko wtedy, kiedy ekspres jest dobrze oczyszczony i nie zalega w nim kamień. W ekspresie Krups Evidence EA892D automatyczne opcje umożliwiają łatwe przepłukanie urządzenia po każdym użyciu i zachowanie pełnej higieny.

A jak urządzenie się prezentuje? Od frontu ekspres jest srebrny, natomiast jego boki i tył wykonano z czarnego plastiku. Sprzęt wygląda nowocześnie dzięki zgrabnemu panelowi sterowania i niewielkiemu wyświetlaczowi. Dysze możemy ustawiać na dowolnej wysokości, co ułatwia zaparzenie kawy np. w wysokim kubku. Ekspres wymaga regularnego przecierania, ponieważ na panelu i obudowie pozostają widoczne odciski palców (podobnie jak i na telefonie, którego stale używamy). Na czarnej tacce ociekowej widać też pozostałości mleka, dlatego po każdym przygotowaniu mlecznych napojów warto ją przemyć.

8. Ile kosztuje ekspres do kawy Krups Evidence EA892D?

Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu to około 2 700,00 zł.

Specyfikacja techniczna

  • System mleczny: , Szerokość, Wysokość, Głębokość: 23,6 x 34,8 x 42,9 [cm]
  • Ciśnienie: 15 bar
  • pojemnik na ziarna: 250g

Ocena ekspresu Krups Evidence EA892D

Jakie oceny dostaje Krups Evidence EA892D? Użytkownicy chwalą sobie sprzęt za smak zaparzanych kaw. W rankingu Czterech Kątów ekspres zajął drugie miejsce za intuicyjność obsługi oraz estetyczny wygląd. Recenzenci nie przyznali mu pierwszej pozycji tylko ze względu na system mleczny (brak karafki i nieco utrudnione czyszczenie). Czarne kawy przyrządzane w ekspresie smakują jednak wybornie, a dodatkowe funkcje DARK i EXTRA SHOT pozwalają na przygotowanie naprawdę mocnych i aromatycznych w smaku napojów.

Porady

Testy ekspresów do kawy

Testy ekspresów:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 + = 68