Test ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D: opinia i recenzja
Autor: Kamil Coffee Enthusiast
6 listopada 2019

Dziś testujemy automatyczny ekspres do kawy z wyższej półki cenowej. Krups Evidence EA892D według opisu producenta to sprzęt zaprojektowany dla najbardziej wymagających konsumentów. Nowoczesną technologię zamknięto w małej i eleganckiej formie. Dzięki temu ekspres pasuje do wystroju każdej kuchni i sprawdzi się nawet w niedużych pomieszczeniach z ograniczonym miejscem.
Recenzja ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D – co testowaliśmy?
Żebyśmy z czystym sumieniem mogli polecić ekspres Krups Evidence EA892D, sprawdziliśmy jego podstawowe parametry. W teście uwzględniliśmy to, jak wygląda wyświetlacz i działa panel sterowania, jaki zbiornik na wodę i młynek do kawy ma urządzenie, jakie rodzaje kaw można w nim przyrządzić i czy ma również system mleczny oraz to, jak smakują napoje i jak sprzęt się prezentuje oraz czy daje się łatwo czyścić. Cena urządzenia wynosi około 2700 zł (według średniej ceny z portalu Ceneo.pl).
Krups Evidence test, recenzja i podsumowująca opinia:
1. Wyświetlacz w ekspresie
Krups Evidence EA892D cechuje się sporym panelem sterowania i małym wyświetlaczem. Ustawienia wybieramy dotykowo, a dostępne opcje przewijamy strzałkami i zatwierdzamy jednym z przycisków. Choć sprzęt ma niewielki wyświetlacz, w żaden sposób nie przeszkadza to w jego obsłudze. Jasne piktogramy na ciemnym tle dobrze reagują na dotyk. Na panelu znajduje się włącznik, strzałki służące do przewijania, symbol bluetooth oraz 5 przycisków z ikonami najczęściej wybieranych kaw. Oprócz tego mamy symbol filiżanki z literką „D” (Dark) i filiżanką z plusem + (extra shot). DARK to intensywnie ciemna i mocna kawa. Wybierając EXTRA SHOT zaserwujemy sobie dodatkową porcję espresso.
Wchodząc do menu, sprawdzimy, kiedy trzeba wymienić filtr wody i odkamienić urządzenie, ile napojów i jakiego rodzaju przygotowaliśmy do tej pory oraz ustawić funkcję automatycznego oczyszczania i płukania systemu mlecznego.
Panel sterowania jest intuicyjny w obsłudze i trudno pomylić się podczas wybierania rodzaju kawy, jaką chcemy zaparzyć o poranku. Wyświetlacz z piktogramami wygląda estetycznie i nie dominuje nad urządzeniem.
2. Zbiornik na wodę
Pojemnik na wodę w ekspresie Krups Evidence EA892D jest głęboki i wąski. Wyjmuje się go od góry, dlatego sprzęt musimy ustawić tam, gdzie akurat nie mamy w kuchni szafek. W innym przypadku będziemy mieli trudność, żeby wyciągnąć zbiornik i uzupełnić go wodą. Jeśli jednak postawimy urządzenie pod szafkami, zawsze możemy nalać wody do pojemnika, używając do tego np. szklanki czy małego dzbanka. Zbiornik charakteryzuje się ciekawym rozwiązaniem – jego pokrywa to jednocześnie uchwyt do wyjmowania.
Dzięki temu, że 2,3-litrowy pojemnik jest półprzezroczysty, możemy sprawdzić z każdej strony ilość wody, jaka się w nim znajduje. Co ważne, jeśli do zaparzania kawy używamy twardej wody, w ekspresie montujemy specjalny filtr. Cały montaż wymaga dokładności i odrobiny czasu, ale filtr wymieniamy tylko raz na jakiś czas. Czynność nie należy więc do specjalnie uciążliwych.
3. System mleczny
Przejdźmy teraz do systemu mlecznego, bo w przypadku ekspresu dedykowanego do zaparzania kaw mlecznych, to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia. Od budowy systemu mlecznego i łatwości jego czyszczenia zależy w dużej mierze jakość zaparzanych napojów. Krups Evidence EA892D potrafi przygotować 2 kawy cappuccino lub latte jednocześnie. To zatem doskonała opcja, kiedy przychodzą do nas znajomi. Każdy z nas pije ciepłą kawę w tym samym czasie.
A jak wygląda system mleczny w ekspresie Krups? Urządzenie nie ma wbudowanego pojemnika na mleko, a cienką i giętką rurkę znajdującą się z boku ekspresu wkładamy bezpośrednio do kartonu z mlekiem lub np. do dzbanka. Po każdym użyciu systemu mlecznego automatycznie go przepłukujemy, a rurkę myjemy pod bieżącą wodą. Producent zaleca też, żeby każdorazowo po zaparzeniu mlecznej kawy wymontować blok „One Touch Cappuccino” i przemyć go wodą z detergentem, co pozwoli na zachowanie pełnej higieny systemu.
4. Młynek do kawy
Krups Evidence wyposażono w stożkowy metalowy młynek żarnowy. Takie młynki producenci umieszczają również w ekspresach baristycznych. Jest to więc najtrwalszy rodzaj młynka, jaki możemy spotkać. Pracuje może trochę głośniej niż te ceramiczne, ale zapewnia dokładniejsze zmielenie kawy. Podczas rozgniatania ziaren przez żarna nie powstaje też pył kawowy, jaki tworzy się w młynkach ceramicznych (pył psuje smak naparu). W ekspresie Krups dostępne są trzy ustawienia zmielenia. To może niezbyt dużo, jednak wystarczająco do zaparzenia większości rodzajów kaw.
5. Rodzaje kaw w ekspresie
Za jednym dotknięciem, ekspres przygotuje jeden z 15 dostępnych w menu napojów. Podstawowe rodzaje kaw wybieramy bezpośrednio na panelu sterowania. Do pozostałych przechodzimy przez rozszerzone menu.
W ekspresie możemy spersonalizować ustawienia i za pomocą dedykowanej aplikacji i funkcji Bluetooth zaprogramować swój ulubiony napój.
Funkcja DARK i EXTRA SHOT pozwolą nam na przygotowanie mocniejszych naparów. Przycisku DARK możemy użyć jednorazowo lub przypisać go na stałe do wybranego napoju. EXTRA SHOT stosujemy wtedy, kiedy chcemy zaserwować sobie dodatkową porcję espresso.
6. Smak kawy z ekspresu
Skoro powiedzieliśmy już o możliwościach zaparzania różnych napojów, przejdźmy teraz do oceny ich smaku. W Krups Evidence EA892D przygotujemy oczywiście espresso i cappuccino, ale też macchiato, ristretto ze spienionym mlekiem oraz doppio americano. Kawy czarne charakteryzują się intensywnym i mocnym smakiem. Dobrze się prezentują, a warstwa cremy (pianki na espresso) jest kremowa i długo się utrzymuje. Według opinii użytkowników ekspres dobrze spienia mleko, a co najważniejsze może przygotować 2 mleczne kawy jednocześnie. W recenzji portalu Czterech Kątów testujący zwrócili uwagę na wygląd mlecznych kaw, w których warstwy się mieszają. Nie jest to jednak poważny minus, ponieważ mleczne napoje i tak smakują delikatnie i aromatycznie.
7. Design ekspresu i utrzymanie w czystości
Możemy cieszyć się smakiem wybornej kawy, tylko wtedy, kiedy ekspres jest dobrze oczyszczony i nie zalega w nim kamień. W ekspresie Krups Evidence EA892D automatyczne opcje umożliwiają łatwe przepłukanie urządzenia po każdym użyciu i zachowanie pełnej higieny.
A jak urządzenie się prezentuje? Od frontu ekspres jest srebrny, natomiast jego boki i tył wykonano z czarnego plastiku. Sprzęt wygląda nowocześnie dzięki zgrabnemu panelowi sterowania i niewielkiemu wyświetlaczowi. Dysze możemy ustawiać na dowolnej wysokości, co ułatwia zaparzenie kawy np. w wysokim kubku. Ekspres wymaga regularnego przecierania, ponieważ na panelu i obudowie pozostają widoczne odciski palców (podobnie jak i na telefonie, którego stale używamy). Na czarnej tacce ociekowej widać też pozostałości mleka, dlatego po każdym przygotowaniu mlecznych napojów warto ją przemyć.
8. Ile kosztuje ekspres do kawy Krups Evidence EA892D?
Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu to około 2 700,00 zł.
Specyfikacja techniczna
- System mleczny: , Szerokość, Wysokość, Głębokość: 23,6 x 34,8 x 42,9 [cm]
- Ciśnienie: 15 bar
- pojemnik na ziarna: 250g
Ocena ekspresu Krups Evidence EA892D
Jakie oceny dostaje Krups Evidence EA892D? Użytkownicy chwalą sobie sprzęt za smak zaparzanych kaw. W rankingu Czterech Kątów ekspres zajął drugie miejsce za intuicyjność obsługi oraz estetyczny wygląd. Recenzenci nie przyznali mu pierwszej pozycji tylko ze względu na system mleczny (brak karafki i nieco utrudnione czyszczenie). Czarne kawy przyrządzane w ekspresie smakują jednak wybornie, a dodatkowe funkcje DARK i EXTRA SHOT pozwalają na przygotowanie naprawdę mocnych i aromatycznych w smaku napojów.
Porady

Jaki ekspres do lawy latte? Co powinien mieć? Ranking najlepszych

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Kawa bezkofeinowa: czy jest zdrowa, jak powstaje, właściwości

Jak i w czym przechowywać kawę ziarnistą lub zmieloną?
Jak przechowywać kawę? Czy kawę ziarnistą trzyma się w lodówce? W czym przechowywać kawę mieloną? Co zrobić aby przedłużyć aromat kawy

Aeropress: jak używać i zaparzać kawę w aeropressie?

Kawa rozpuszczalna: skład, czy jest zdrowa i ile ma kofeiny?

Najdroższa kawa świata: ile kosztuje, co wpływa na cenę?

Smarowanie ekspresu Saeco: jak smarować blok zaparzający?

Smarowanie ekspresu Philips LatteGo: jak, gdzie, czym?

Ekspres kolbowy z młynkiem, jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?
Testy ekspresów do kawy

Test Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10: opinia i recenzja
Recenzja ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10.

Test ekspresu do kawy Siemens EQ.6 Plus: opinia i recenzja TE653M11RW
Recenzja ekspresu Siemens EQ6 Plus.

Test ekspresu do kawy Philips LatteGo Premium: opinia i recenzja EP3243/50
Recenzja ekspresu Philips LatteGo Premium EP3243/50.

Test ekspresu do kawy DeLonghi DINAMICA 350.75: opinia i recenzja
Recenzja ekspresu De’Longhi DINAMICA 350.75.

Test ekspresu do kawy Philips: opinia i recenzja PHILIPS EP5365/10
Test i recenzja ekspresu do kawy Philips EP5365/10.
Testy ekspresów:
Test ekspresu Philips 4300 LatteGo: moja opinia czy warto?
Testujemy ekspres do kawy Philips 4300 LatteGo w kategoriach: Design i wyświetlacz, Młynek, System mleczny, Rodzaje kaw i Cena. Recenzja >>
Test ekspresu do kawy Philips LatteGo 5400: opinia i recenzja LatteGo z kolorowym wyświetlaczem
Testujemy nowy ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo. Sprawdzimy, co nowego proponuje nam producent i czy warto zastanowić się nad jego zakupem. Test >>
Test De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S – najlepszy ekspres do kawy, jaki testowałem. Moje opinie
W ramach testu De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S sprawdzono funkcje i parametry: wyświetlacz w ekspresie, zbiornik na wodę, system mleczny, młynek do kawy, rodzaje kaw w ekspresie, design ekspresu i utrzymanie w czystości oraz smak kawy z ekspresu.