Test ekspresu do kawy Philips LatteGo 5400: opinia i recenzja LatteGo z kolorowym wyświetlaczem

0- liczba komentarzy
6f4b09fe42a52c0483cb1da97a168a96?s=96&d=mm&r=g

Autor: Kamil Coffee Enthusiast

16 września 2020

Philips 5400 Lattego wyświetlacz

Większość z nas uwielbia zapach aromatycznej, świeżo zaparzonej kawy o poranku, mało kto też odmówi sobie popołudniowej „małej czarnej”. Według statystyk, jesteśmy w czołówce miłośników kawy w Europie. To właśnie z tego powodu wielu z nas nie wyobraża sobie swojej kuchni bez porządnego ekspresu do kawy.

Jednak decydując się na zakup ekspresu do kawy wielu z nas staje przed poważnym dylematem. Na rynku znajdziemy bowiem wiele różnych modeli, a ilość recenzji dostępnych w sieci potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy! Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność że wybrany model okaże się tym idealnym? Wygląd, ilość oferowanych opcji, jakość wykończenia to tylko niektóre z kryteriów, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze ekspresu do kawy. Dzisiaj testujemy nowy ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo. Sprawdzimy, co nowego proponuje nam producent i czy warto zastanowić się nad jego zakupem.

Recenzja ekspresu Philips 5400 LatteGo (EP5444/90 EP5441/50 EP5446/70 EP5447/90 EP5444/50 to bliźniacze konstrukcje)

Mamy świadomość, że nie każdy z nas jest ekspertem w dziedzinie ekspresów do kawy i wie na co warto zwrócić uwagę. Dlatego też testując nowy ekspres Philips 5400 LatteGo bierzemy pod uwagę najważniejsze kryteria, które należy uwzględnić dokonując zakupu. Sprawdzimy, jak na poszczególnych płaszczyznach sprawdza się nowy Philips 5400.

Warto wiedzieć, że ekspresy EP5444/90, EP5441/50, EP5446/70, EP5447/90, EP5444/50, to bliźniacze konstrukcje różniące się prawdopodobnie jedynie kolorem.

Philips LatteGo 5400 test i recenzja:

Design i kolorowy wyświetlacz w ekspresie Philips LatteGo 5400

Choć, parafrazując znane przysłowie, nie wygląd czyni ekspres lecz jego wnętrze, nie ukrywajmy że jest to szczegół, który odgrywa istotną rolę przy podejmowaniu decyzji. Każdy z nas marzy bowiem o ekspresie, dzięki któremu nie tylko będziemy mogli zaserwować sobie i bliskim przepyszną kawę, ale również który będzie stanowił ozdobę naszej kuchni. Nie bez znaczenia jest również kompaktowy rozmiar, wiele z nas bowiem nie może pochwalić się nieograniczoną wolną przestrzenią w kuchni.

Jeżeli chodzi o ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo z pewnością należy docenić jego chromowany front, nadający mu klasy i elegancji. Wymiarami nie odbiega jednak zbytnio od innych modeli popularnych ekspresów do kawy z tego segmentu, jak chociażby DeLonghi Dinamica Plus, jest jedynie nieco wyższy. Warto jednak wspomnieć o tym, że zarówno dostęp do zbiornika na wodę jak i zbiornika na odpadki jest od frontu co sprawia, że ekspres można wpasować nawet wąską przestrzeń pomiędzy innymi sprzętami.

Philips Lattego 5400 wyświetlacz kolorowy

Choć w przypadku tego modelu producent chwali się dotykowym ekranem, wciąż pełni on jedynie rolę przycisków. Z pewnością jest to rozwiązanie wygodne i intuicyjne, które umożliwia wybór kawy za pomocą jednego przycisku, ikony są bowiem przejrzyste, a konfigurator mocy kawy prosty i zrozumiały.

Przydałaby się jednak dodatkowo aplikacja, dzięki której można sterować pracą ekspresu za pomocą smartfona i jeszcze leżąc w łóżku zaparzyć sobie kubek gorącej kawy.

Niestety, w przypadku tego modelu producent nie zdecydował się na wprowadzenie tego typu udogodnienia. Warto zaznaczyć, że konkurencyjne ekspresy w tej cenie posiadają tego typu funkcjonalności.

System mleczny LatteGo

To, co wyróżnia ekspres Philips 5400 LatteGo na tle konkurencji to z pewnością oryginalny system mleczny, który z wyglądu przypomina niewielką szklankę. Ręczne przepłukanie systemu mlecznego nad zlewem nie zajmuje dużo czasu. Mimo wszystko okresowo i tak trzeba umyć moduł do spieniania mleka detergentem, ponieważ plastikowy pojemnik i wylewka mleka stają się lepiące.

A jak z efektywnością systemu mlecznego w Philips 5400 LatteGo? Dzięki mieszaniu mleka i powietrza w komorze spieniającej możliwe jest szybkie uzyskanie puszystej, kremowej pianki.

Ekspres nie daje jednak możliwości regulowania grubości pianki mlecznej, w efekcie czego w każdej z kaw mlecznych wygląda ona podobnie. Dodatkowo wydaje się, że pianka ma tendencję do szybkiego opadania. Jej jakość mogłaby być lepsza.

Nie jest to  wada dla początkującego kawosza, jednak dla części użytkowników może stanowić pewien minus – ograniczający możliwość konfigurowania napojów mlecznych. Nadal można konfigurować ilość mleka, jednak nie ma możliwości konfigurowania ilości samej pianki.

Jeżeli chodzi o pojemnik wchodzący w skład systemu LatteGo, jego kształt i prostota wykonania z pewnością dopełniają design ekspresu.

Pojemnik zwieńczony jest pokrywką, którą łatwo strącić – w codziennym użytkowaniu nie jest to użyteczny element.

To na co warto zwrócić uwagę to kształt dzbanka LatteGo – w praktyce uniemożliwia on swobodne przechowywanie mleka w dzbanku w lodówce. Kształt pojemnika zwęża się ku dołowi, stąd też łatwo go przewrócić zalewając mlekiem całą lodówkę (tak, to wydarzyło się na prawdę). 

Pojemność pojemnika w ekspresie LatteGo jest niewielka, a co za tym idzie parząc wiele kaw na raz musimy liczyć się z koniecznością ciągłego uzupełniania mleka.

W pojemniku LatteGo do spieniania mleka można zmagazynować jego zasób średnio na dwie kawy mleczne (maksymalnie trzy ale z mniejszą ilością mleka).

pojemnik LatteGo

Młynek do kawy – ceramiczny

Serce każdego ekspresu do kawy to odpowiedni młynek. To właśnie od jego pracy zależy, jakim efektem końcowym będziemy mogli raczyć nasze podniebienie. Ekspres Philips 5400 LatteGo, podobnie jak poprzednie modele z tej serii wyposażony jest w młynek ceramiczny, z 12-sto stopniową regulacją grubości mielenia ziaren. To spora innowacja, biorąc pod uwagę fakt, iż wcześniejsze modele miały tylko 5 stopni regulacji.

Choć producent ekspresu Philips 5400 LatteGo zapewnia, że dzięki temu młynkowi zaparzymy minimum 20 000 kaw, eksperci uważają, że trwalszym i bardziej solidnym rozwiązaniem są jednak młynki stalowe, które znajdziemy m.in. w ekspresach De Longhi.

Młynek, a wraz z nim pojemnik na ziarna kawy przykryte są pokrywką Aroma, która ma za zadanie chronić kawę przed zwietrzeniem, a także wyciszać nieco pracę ekspresu w trakcie mielenia ziaren.

Philips LatteGo 5400 młynek i pojemnik na kawę

Rodzaje kaw w ekspresie Philips 5400 LatteGo

Jakie kawy możemy przygotować dzięki Philips 5400 LatteGo? Do wyboru mamy 12 różnych napojów, zarówno kaw czarnych, jak i mlecznych:

 • Espresso,
 • Klasyczna czarna kawa,
 • Americano,
 • Caffe crema,
 • Ristretto,
 • Espresso lungo,
 • Cappucino,
 • Latte Macchiato,
 • Flat white,
 • Cafe au lait,
 • Caffe latte,
 • Spienione mleko.

Dodatkowo konfigurator pozwala nam zmodyfikować w każdym z proponowanych przez producenta napojów takie parametry, jak ilość mleka i kawy, a także jej intensywność.

Nasze osobiste preferencje możemy zapisać, korzystając z czterech profili użytkownika. W ten sposób wystarczy jeden przycisk, by nasz napój został przygotowany w ten sam sposób za każdym razem.

Niestety, w ramach każdego profilu możemy zapisać tylko jeden napój, co przy wielu użytkownikach ekspresu może pozostawiać pełen niedosyt, zwłaszcza jeżeli rano lubimy pić inną kawę niż popołudniami.

Praktyczność ekspresu Philips LatteGo 5400

Jak wygląda użytkowanie ekspresu Philips 5400 LatteGo w praktyce? Z pewnością na plus można zaliczyć fakt, że urządzenie to posiada osobny system spieniania mleka. Ogranicza to konieczność częstego rozbierania całego sprzętu na części by go dokładnie wyczyścić.

Filtr wody w ekspresie Philips 5400 LatteGo

Ekspres Philips 5400 LatteGo, podobnie jak większość ekspresów z tego segmentu cenowego został również wyposażony w filtr na wodę. AquaClean chroni wnętrze ekspresu przed szkodliwymi skutkami twardej wody i zapobiega osadzaniu się kamienia. Należy jednak pamiętać o jego regularnej wymianie co wiąże się z dodatkowym regularnym kosztem, ponieważ po jego zainstalowaniu automatyczne przypomnienia o konieczności odkamieniania zostają wyłączone.

Czyszczenie i smarowanie ekspresu Philips LatteGo 5400

Jak dbać o recenzowany ekspres do kawy przedstawiono we wpisie:

Wnętrze Philips LatteGo jest pełne zakamarków – może to być kłopotliwe przy cotygodniowym gruntownym sprzątaniu oraz smarowaniu bloku zaparzającego.

Wnętrze ekspresu Philips Lattego 5400

Ile kosztuje ekspres Philips LatteGo 5400?

Według serwisu Ceneo.pl ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo EP5446/70 to koszt od 2899 do 3099 złotych.

Parę przydatnych informacji technicznych:

 • Wymiary: 43,3 x 24,6 x 37,2 cm
 • Waga: 8kg
 • Typ wyświetlacza: TFT,
 • Tacka ociekowa i system mleczny do mycia w zmywarce
 • Ciśnienie robocze: 15 barów
 • Chromowane wykończenie

Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l

Opinia i podsumowanie o Philips LatteGo 5400

Ekspres do kawy Philips 5400 LatteGo to kolejny przedstawiciel kompaktowych ekspresów do kawy marki Philips. Z pewnością jego główną zaletą jest szeroki wybór kaw(szerszy niż we wcześniejszych modelach LatteGo), w tym również tych mlecznych, w których dodatkowo możemy modyfikować intensywność naparu i ilość kawy i mleka.

Jeżeli jednak to kawy mleczne stanowią większość przygotowywanych w naszym domu napojów kawowych,

warto zastanowić się czy niewielka pojemność systemu mlecznego i brak możliwości modyfikacji ilości i gęstości pianki nie będzie dla nas uciążliwa w użytkowaniu.

Dodatkowo producent chwali się dotykowym ekranem, jednak po przyjrzeniu mu się bliżej tak na prawdę pełni on jedynie rolę przycisków, które pozwalają komunikować użytkownika z urządzeniem przy kooperacji centralnie umieszczonego wyświetlacza.

Jeżeli zależy nam na szerokiej możliwości modyfikacji i zapamiętywaniu ulubionych ustawień wielu różnych kaw, ekspres Philips 5400 LatteGo również może nie spełnić naszych oczekiwań. Przyszli użytkownicy pozbawieni są także możliwości modyfikowania ustawień ekspresu za pomocą aplikacji w telefonie.

  Porady

  Testy ekspresów do kawy

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  25 − = 17