Test ekspresu do kawy Philips: opinia i recenzja PHILIPS EP5365/10
Autor: Kamil Coffee Enthusiast
16 października 2019

Wybór ekspresu ciśnieniowego to dla miłośnika kawy sprawa najwyższej wagi. Wszak jak odnaleźć takie urządzenie, które zrobi nam tak aromatyczny napój, że dobrowolnie zrezygnujemy z wizyt w ulubionej kawiarni? Naszym zdaniem należy testować, sprawdzać i słuchać opinii osób, które już użytkowały określony model ekspresu. Tylko w ten sposób dowiemy się, czy ekspres ciśnieniowy Philips EP5365/10 jest wart zakupu.
Philips EP5365/10 test i recenzja:
Wyświetlacz w ekspresie
Pierwsze, co przyciąga wzrok przy oglądaniu ekspresu ciśnieniowego, to wyświetlacz z towarzyszącym mu menu. Spoglądając na model ekspresu Philips EP5365/10 widzimy, że wyświetlacz znajduje się na samym środku, a po bokach ma duże przyciski.
Przyciski, oprócz piktogramów z wizerunkiem poszczególnych rodzajów kawy, mają wygodne, widoczne podpisy. Dzięki nim jesteśmy pewni, że po przyciśnięciu wybranego guzika na pewno dostaniemy espresso a nie np. zwykłą, czarną kawę.
Umieszczony pośrodku czytelny wyświetlacz komunikuje nam z kolei, na jakim etapie wybierania kawy jesteśmy i jakie proporcje mleka wybieramy. Jest to bardzo wygodne i czytelne. Trzeba dodać, że ekspres posiada też funkcję memo, dzięki której zapamiętuje nasze ustawienia, nie musimy więc za każdym razem podawać mu swoich ulubionych proporcji.
Zbiornik na wodę
Pojemny zbiornik na wodę (1,8 l) to duży plus dla użytkowników ekspresu Philips EP5365/10, którzy chcą wykonać kilka kaw pod rząd, bo akurat wpadli do nich goście. Ogromną zaletą jest też to, że umieszczony w urządzeniu zbiornik na wodę zaopatrzony jest w unikalny filtr wody AquaClean, który zapewnia czystość wodzie, z której przygotowujemy napój. Dzięki temu, że ją odkamienia, w ekspresie można wykonać nawet do 5000 kaw bez konieczności odkamieniania urządzenia (ma to miejsce po ośmiu wymianach filtra).
Analizując pozytywy zbiornika na wodę w ekspresie PHILIPS EP5365/10 trudno jednak nie zauważyć pewnego mankamentu. Chodzi o sposób wyciągania zbiornika. Wyciąga się go tylko od góry, co uniemożliwia ustawienie ekspresu pod jakąś wiszącą szafką lub też we wnęce. Poza tym przy wyciąganiu zbiornika trzeba włożyć trochę siły, aby sprawnie wyjąć go z urządzenia.
Młynek do kawy
Zaleta – młynek żarnowy
Zaletą ekspresu Philips jest to, że posiada młynek żarnowy, czyli taki, który miażdży ziarna, a nie sieka je na drobne kawałki (taki mechanizm jest w młynku udarowym).
Młynek żarnowy ma tę przewagę nad udarowym, że zmiażdżone w jego wnętrzu ziarna zachowują walory smakowe, a to dlatego, że nie mają podwyższonej nagle temperatury, co mogłoby skutkować gorzkim smakiem kawy.
W młynku udarowym, który tylko sieka, często dochodzi do przegrzania mechanizmu, a tym samym podniesienia temperatury ziaren kawy, co wpływa na ich gorszy smak po zaparzeniu.
Młynek żarnowy ma też tę przewagę nad udarowym, że szybciej przygotowuje ziarna odpowiednie do zaparzenia kawy. Ma to niewątpliwe znaczenie dla osób, które chcą otrzymać swój ulubiony napój np. podwójne espresso w jak najkrótszym możliwym czasie.
Wada – młynek ceramiczny
Ekspres ciśnieniowy Philips EP5365/10 posiada dobrej jakości młynek żarnowy, ale jest to niestety młynek ceramiczny a nie stalowy (młynek żarnowy może występować w tych dwóch wersjach).
Wadą młynków ceramicznych jest ich słabsza wytrzymałość. Dla przykładu: jeśli do młynka trafi jakiś element, który nie jest ziarnem, może to spowodować szybsze uszkodzenie części młynka lub popsucie całego mechanizmu. W przypadku młynka stalowego nic takiego się nie stanie, gdyż jest on bardziej wytrzymały.
Kolejnym minusem młynka ceramicznego jest to, że jego ostrza nie są tak ostre jak w młynku stalowym, dlatego podczas mielenia powstaje więcej pyłu, a to wpływa na gorszy smak kawy i na podbicie jej goryczy.
System mleczny
Zalety – karafka i automatyczne czyszczenie
Przygotowanie dobrego cappuccino czy latte w ekspresie ciśnieniowym Philips EP5365/10 to nie problem. A to dlatego, że posiada on system mleczny z funkcją spieniania mleka, który zapewnia nam dostawę ulubionego napoju każdego dnia.
System mleczny w ekspresie składa się z kilku elementów, m.in.:
- dozownika,
- rurki
- i karafki.
Dużym udogodnieniem jest to, że w trakcie przygotowania kawy do ekspresu można dolewać mleka bez odpinania całej karafki. Pozytywem jest też to, że system mleczny jest czyszczony w sposób automatyczny, co oznacza, że po każdym użyciu przemywany jest wodą. Konieczne jest jednak późniejsze domycie go, przynajmniej raz w tygodniu. Trzeba to niestety zrobić ręcznie, gdyż nie nadaje się on do mycia w zmywarce. Problematyczna w czyszczeniu może być też wąska rurka, na której, mimo starań, mogą osadzać się resztki mleka.
Wada – sposób montowania karafki i poszczególnych elementów
Minusem jest sposób montowania karafki. Kiedy wkładamy ją bowiem do ekspresu, musimy użyć większej siły, by dobrze wpięła się w przeznaczony dla niej otwór.
Mankamentem jest również wypadająca dość często rurka. Trzeba ją naprawdę mocno przymocować, aby nie wypadła nam np. w trakcie procesu przygotowywania latte.
Rodzaje kaw w ekspresie
Dzięki ekspresowi Philips EP5365/10 możemy przygotować 5 rodzajów kaw:
- espresso,
- kawę czarną,
- americano,
- cappuccino
- oraz latte machiato.
Biorąc pod uwagę, że na rynku są ekspresy ciśnieniowe w podobnej cenie, co model Philipsa, które wykonują aż 12 rodzajów kaw (np. De’Longhi Dinamica 350.75), to nie jest zachwycająca liczba.
Jeśli ktoś nie jest jakimś wielkim amatorem kawy i lubi tylko podstawowe rodzaje kaw lub do szczęścia wystarczy mu poranne espresso i popołudniowe cappuccino – nie ma problemu. W końcu dla takich ludzi stworzono to urządzenie. Plusem jest na pewno to, że istnieje personalizacja ustawień, jeśli więc chcemy mieć od ręki ulubioną kawę, wystarczy, że wciśniemy odpowiedni przycisk.
Ekspres może nam zapewnić dostawę spienionego mleka. Jeżeli więc ktoś ma dziecko i chce zachęcić go do picia takiego napoju, to ekspres nam to ułatwi. Dzieci uwielbiają puszyste pianki, pod którą kryje się delikatna, aksamitna konsystencja napoju, dlatego łatwo będzie je przekonać do sięgnięcie po kubeczek mleka właśnie wtedy, gdy my popijamy aromatyczną kawę.
Design ekspresu i utrzymanie w czystości
Ekspres ciśnieniowy Philips z pewnością będzie ozdobą każdej kuchni. Nowoczesny design oraz modna kolorystyka, przewaga koloru srebrnego z czarnymi dodatkami sprawia, że pasuje on niemal do każdego pomieszczenia. Tradycyjne duże przyciski z pewnością przypadną do gustu osobom w starszym wieku, dla których obsługiwanie małych, niewidocznych guziczków może być problemem.
Mankamentem ekspresu może być jedynie utrzymanie go w czystości, a to z tego względu, że każda kropelka wody czy też mleka pozostawia na nim smugi. Trzeba więc często go przecierać, aby mógł w pełni prezentować swój piękny wygląd. Szczególnie uciążliwe może to być w domach, gdzie są małe dzieci, które często zostawiają na ekspresie ślady swoich odciśniętych paluszków. W przypadku odcisków palców dorosłych też jest to bardzo widoczne. Tak więc ekspres Philips EP5365/10 polecamy, ale przede wszystkim osobom, które kochają nieustannie sprzątać.
Smak kawy z ekspresu
Analiza smaku kawy z ekspresu to kwestia indywidualnych upodobań. Starając się jednak obiektywnie ocenić smak napoju, warto go porównać z tym samym napojem przygotowywanym w innym ekspresie. Z tego też względu opisując smak kawy z ekspresu Philips warto odwołać się do recenzji na portalu Cztery Kąty http://czterykaty.pl/czterykaty/1,162615,23936251,jaki-ekspres-do-kawy-do-3000-zl-kupic-test-ekspresow-cisnieniowych.html, gdzie przeprowadzono rzetelną analizę rożnych rodzajów kaw z różnych ekspresów ciśnieniowych.
Jak wynika z testu kaw przygotowywanych w urządzeniu PHILIPS EP5365/10:
- Espresso z ekspresu Philips EP5365/10 ma bogaty aromat, ciemnobrązowy kolor, ale smak nieco rozwodniony.
- Cappuccino z ekspresu Philips EP5365/10 może się poszczycić intensywnym smakiem kawy i delikatną, mleczną i zwartą pianką. Jednak nie jest ona tak przyjemnie kremowa, jak ta, która przygotowywana była w ekspresie DeLonghi.
- Latte macchiato z ekspresu Philips EP5365/10 przekonuje delikatnym smakiem mleka i kawy, jednak wizualne, niewielkie rozwarstwienie się trzech warstw napoju wpływa na obniżenie oceny tego napoju.
Ogólna ocena smaku kaw w skali od 1 do 5 z ekspresu Philips EP5365/10 (gdzie 5 jest najwyższą notą) to 4 i trudno się z nią nie zgodzić.
Ile kosztuje ekspres Philips EP5365/10?
Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu to około 2400zł.
Opinia i podsumowanie
Podsumowując: ekspres ciśnieniowy Philips EP5365/10 to urządzenie, które pozwoli nam na przyrządzenie smacznej i aromatycznej kawy, jednak pewne mankamenty w budowie urządzenia typu wypadająca rurka czy też zbiornik na wodę wyciągany jedynie od góry, mogą nam przeszkadzać w jego użytkowaniu.
Do tego ograniczona ilość rodzajów kaw może dać nam do myślenia, czy przypadkiem w tym samym przedziale cenowym nie znajdziemy lepiej skonstruowanego urządzenia, które zapewni nam większą rozmaitość kaw i będzie przyjemniejsze w obsłudze.
Na serwisie YouTube, dostępna jest recenzja bliźniaczego ekspresu Philips EP5361/10, zapraszam do oglądania:
Porady

Jaki ekspres do lawy latte? Co powinien mieć? Ranking najlepszych

Ranking ekspresów do kawy: najlepsze domowe ekspresy

Kawa bezkofeinowa: czy jest zdrowa, jak powstaje, właściwości

Jak i w czym przechowywać kawę ziarnistą lub zmieloną?
Jak przechowywać kawę? Czy kawę ziarnistą trzyma się w lodówce? W czym przechowywać kawę mieloną? Co zrobić aby przedłużyć aromat kawy

Aeropress: jak używać i zaparzać kawę w aeropressie?

Kawa rozpuszczalna: skład, czy jest zdrowa i ile ma kofeiny?

Najdroższa kawa świata: ile kosztuje, co wpływa na cenę?

Smarowanie ekspresu Saeco: jak smarować blok zaparzający?

Smarowanie ekspresu Philips LatteGo: jak, gdzie, czym?

Ekspres kolbowy z młynkiem, jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?
Testy ekspresów do kawy

Test De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S – najlepszy ekspres do kawy, jaki testowałem. Moje opinie
W ramach testu De’Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S sprawdzono funkcje i parametry: wyświetlacz w ekspresie, zbiornik na wodę, system mleczny, młynek do kawy, rodzaje kaw w ekspresie, design ekspresu i utrzymanie w czystości oraz smak kawy z ekspresu.

Test Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10: opinia i recenzja
Recenzja ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10.

Test ekspresu do kawy Siemens EQ.6 Plus: opinia i recenzja TE653M11RW
Recenzja ekspresu Siemens EQ6 Plus.

Test ekspresu do kawy Philips LatteGo Premium: opinia i recenzja EP3243/50
Recenzja ekspresu Philips LatteGo Premium EP3243/50.

Test ekspresu do kawy DeLonghi DINAMICA 350.75: opinia i recenzja
Recenzja ekspresu De’Longhi DINAMICA 350.75.
Testy ekspresów:
Test ekspresu Philips 4300 LatteGo: moja opinia czy warto?
Każdy miłośnik kawy marzy o tym, by w jego kuchni pojawił się ekspres, dzięki któremu codziennie będzie mógł delektować się idealnie przygotowanym napojem. Zakup sprzętu to jednak niełatwe zadanie. Mnogość modeli i systemów dostępnych na rynku...
Test ekspresu do kawy Philips LatteGo 5400: opinia i recenzja LatteGo z kolorowym wyświetlaczem
Większość z nas uwielbia zapach aromatycznej, świeżo zaparzonej kawy o poranku, mało kto też odmówi sobie popołudniowej „małej czarnej”. Według statystyk, jesteśmy w czołówce miłośników kawy w Europie. To właśnie z tego powodu wielu z nas nie...
Test ekspresu do kawy Krups Evidence EA892D: opinia i recenzja
Dziś testujemy automatyczny ekspres do kawy z wyższej półki cenowej. Krups Evidence EA892D według opisu producenta to sprzęt zaprojektowany dla najbardziej wymagających konsumentów. Nowoczesną technologię zamknięto w małej i eleganckiej formie....