Test ekspresu do kawy Siemens EQ.6 Plus: opinia i recenzja TE653M11RW

0- liczba komentarzy
6f4b09fe42a52c0483cb1da97a168a96?s=96&d=mm&r=g

Autor: Kamil Coffee Enthusiast

23 października 2019

Siemens EQ.6 Plus ekspres do kawy
Ekspresy ciśnieniowe są coraz częściej spotykanym sprzętem w domowych kuchniach. Obok mocnego i dobrego espresso dużą popularność zyskują też kawy mleczne np. latte czy cappuccino. Do przygotowania białych kaw potrzebujemy maszyny z systemem mlecznym. Jednym z takich urządzeń jest Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus. Jak sprawdza się ten model? Poniżej znajdziesz szczegółową recenzję ekspresu ciśnieniowego!

Recenzja ekspresu Siemens EQ6 Plus

 Sprawdźmy punkt po punkcie, jak ekspres się prezentuje, jakie ma funkcje i jakie napoje kawowe da się z jego pomocą przyrządzić.

Wyświetlacz w ekspresie

Ekran w modelu Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus jest dość mały. Bardziej okazale przedstawia się za to panel dotykowy wyposażony w dodatkowe przyciski oraz piktogramy. Za pomocą dotyku możemy wybrać rodzaj napoju (espresso, espresso macchiato, kawę, cappuccino, latte macchiato, kawa z mlekiem, pianka mleczna, gorąca woda). O dziwo, same kawy nie są od razu podpisane – nazwa wyświetla się dopiero po naciśnięciu na konkretny piktogram.

Gdy zdecydujemy się już na wybrany napój, możemy ustawić jego parametry: moc i rozmiar. Panel dotykowy jest też wyposażony w dodatkowe przyciski (aktywacja ulubionego napoju/zabezpieczenie przed dziećmi, zaparzanie dwóch filiżanek jednocześnie, ustawienie mocy kawy, ustawienie ilości napoju, przewijanie w dół, powrót, zatwierdzanie, menu). Czułość funkcji dotykowej mogłaby być lepsza, ale na pochwałę zasługuje bogate w dodatkowe opcje menu i spora możliwość personalizacji urządzenia.

Siemens EQ.6 Plus ekspres do kawy wyswietlacz

Zbiornik na wodę

Pojemnik, do którego możemy nalać wodę, znajdziemy z boku, po lewej stronie. To umiejscowienie zbiornika jest wygodne, niestety wyciąganie od góry psuje trochę funkcjonalność i komfort użytkowania sprzętu. Chcąc uzupełnić wodę do ekspresu, możemy zahaczać o wiszące szafki, więc ten sprzęt najwygodniej jest trzymać z dala od zabudowy kuchennej. Zdecydowanie można było to lepiej zaprojektować.

Sam zbiornik ma pojemność 1,7 l oraz wykonano go z solidnego matowego, półprzezroczystego plastiku, który pozwala na łatwe sprawdzenie poziomu wody. Pojemnik jest też bardzo szeroki i niewysoki. Niestety taki kształt może stanowić problemy podczas napełniania w niewielkim zlewie. Zdecydowanie wygodniej jest uzupełniać poziom wody, przelewając ją z innego naczynia, a nie wprost z kranu.

System mleczny i utrzymanie w czystości

Model Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus nie ma w zestawie pojemnika na mleko, więc musimy skorzystać z własnego zbiornika albo pobierać z kartonu lub butelki. Dla jednych może to być minus, inni docenią to, że zasysając mleko prosto z kartonika, nie musimy myć kolejnego pojemniczka. Dołączona do kompletu cienka rurka jest podzielona na dwie części – jedną sztywną, a drugą giętką, którą można zamocować w odpowiednim miejscu na tacce.

Czyszczenie systemu spieniającego mleko wypada dobrze. Górną i dolną część spieniacza oraz rurkę można myć w zmywarce: pojemnik ma bardzo prostą konstrukcję, więc brak w nim trudno dostępnych przy czyszczeniu elementów – czytamy w recenzji na stronie Kuchenny.com.pl. Dodatkowo po każdym użyciu system jest czyszczony automatycznie krótkim wyrzutem pary (funkcja CreamCleaner). Bardziej staranne automatyczne czyszczenie znajdziemy też w menu. Możemy również po każdym użyciu oczyścić spieniacz i rurkę pod bieżącą wodą lub przy użyciu ściereczki i łagodnego detergentu. Jednak ten ostatni sposób może okazać się nieskuteczny w przypadku ręcznego czyszczenia bardzo cienkiej rureczki.

Młynek do kawy

Testowany ekspres jest wyposażony we wbudowany młynek do kawy. Sam młynek nie został zaprojektowany tak, by zlewać się z bryłą maszyny. Jego zarys stanowi osobny, wystający z góry element. Pojemnik w młynku jest sporych rozmiarów, okrągły oraz wygodny w napełnianiu i opróżnianiu. Jednorazowo możemy zmielić do 300 g ziaren, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dodatkowo uszczelka zamontowana w urządzeniu chroni zmieloną kawę przed wietrzeniem. Stopień zmielenia ziaren można regulować w pięciu trybach, co daje sporą możliwość decydowania o smaku i mocy wybranego przez nas napoju. Sama głośność pracy sprzętu nie jest na tyle wysoka, by mielenie ziaren szczególnie przeszkadzało.

Czy ten młynek ma jakieś wady? Niestety tak. To model ceramiczny, czyli klasę niżej niż te wykonane ze stali. Ceramiczne młynki szybciej się zużywają oraz mogą wytwarzać podczas mielenia pył kawowy, który nie wpływa zbyt dobrze na smak kawy. Prawdziwi smakosze ciemnego, aromatycznego naparu mogą wyczuć tę różnicę w porównaniu z jakością kawy zmielonej młynkiem stalowym.

Rodzaje kaw w ekspresie

Model Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus oferuje przygotowanie wielu rodzajów napojów: espresso, espresso macchiato, kawę, cappuccino, latte macchiato, kawę z mlekiem, piankę mleczną, flat white, americano, gorącą wodę lub ciepłe mleko (cztery ostatnie znajdziemy w sekcji „napoje specjalne”). Istnieją ekspresy, które oferują większy wybór, ale w tym przedziale cenowym to dobry wynik. Co ważne wszystkie kawy możemy przygotować z poziomu panelu dotykowego, więc nie musimy przeszukiwać menu, gdy mamy ochotę na ulubioną kawę (tylko cztery ostatnie napoje znajdują się w menu pod hasłem „napoje specjalne”).

Podczas zaparzania można samemu ustalić moc naparu (aż siedem poziomów mocy) oraz wielkość napoju (mała, średnia, duża). Ekspres pozwala również na przygotowanie dwóch kaw naraz. Menu daje też możliwość zapisania mocy i wielkości dwóch ulubionych napojów, co pozwala jeszcze wygodniej przygotowywać codzienną kawę.

Siemens EQ.6 Plus ekspres do kawy latte machiato

Design ekspresu

Obecnie produkowane sprzęty mają nie tylko doskonale działać, ale również być ozdobą naszej kuchni. Szczególnie dużą wagę przywiązuje się do wyglądu ekspresów do kawy, bo przyjęło się, że wyróżnia je zwykle ciekawy design. Urządzenie Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus, w przeciwieństwie do większości modeli spotykanych na rynku, nie stanowi połączenia srebra z czernią. Jego obudowa jest czarna oraz kawowa. Całość wykonano z plastiku, nie sprawiając wrażenia eleganckiego czy luksusowego sprzętu. Do zalet można zaliczyć to, że na powierzchni obudowy nie tworzą się zbyt łatwo zabrudzenia. Za to panel dotykowy oraz pokrywa młynka zbierają odciski palców jak magnez.

Smak kawy z ekspresu

Jeżeli chodzi o jakość przygotowywanej kawy, to urządzenie kiepsko radzi sobie z espresso. Gotowy napój jest trochę za jasny, a crema rzadka i szybko znika. Ten model zdecydowanie lepiej radzi sobie z kawami mlecznymi – ich pianka jest wilgotna i gęsta, chociaż nie pojawia się zbyt obficie. Problemem może być mieszanie się dolnych warstw cappuccino oraz brudzenie kawą mlecznej warstwy w latte.

Ile kosztuje ekspres Siemens EQ.6 Plus TE653M11RW?

Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu zawiera się w przedziale od 2 899,00zł do 3 299,00 zł.

Specyfikacja techniczna

 • wymiary (szerokość, głębokość, wysokość): 28 x 46,5 x 38,5 (cm)
 • ciśnienie: 15 bar
 • Rodzaj ekspresu: Ciśnieniowy
 • Typ ekspresu: Automatyczny

Opinia i podsumowanie

Ekspres Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus ma dość toporny design i może sprawiać kłopoty podczas ręcznego czyszczenia. Problematycznie napełniany zbiornik na wodę oraz ceramiczny młynek mogą zniechęcać do zakupu. Jednak nie da się ukryć, że ten model dość dobrze radzi sobie, jeśli chodzi o bogate i czytelne menu oraz możliwość mycia systemu mlecznego w zmywarce. Sam smak kawy nie powala na kolana, o czym wspomniano również na portalu Cztery kąty:

 Ekspres kiepsko radzi sobie z espresso. Nieco lepiej wychodzą mu kawy mleczne, bo pianka jest bardzo gęsta i wilgotna, bez widocznych pęcherzyków powietrza. Mogłoby jednak być jej nieco więcej (źródło: http://czterykaty.pl/czterykaty/7,57595,24999677,jaki-ekspres-do-kawy-do-4000-zl-test-ekspresow-cisnieniowych.html).

Ten model w testach portalu kuchenny.com.pl otrzymał ocenę 6,88/10 a na stronie Cztery Kąty 3,5/5. W pełni zgadzamy się z tymi ocenami. W porównaniu do urządzeń konkurencji Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus wypada dość słabo – nie wyróżnia się żadnymi ciekawymi funkcjami, a jego podstawowe działanie jest mniej dopracowane. Ekspres dostał ocenę 6,88/10 w recenzji portalu Kuchenny.com.pl i zdecydowanie zgadzamy się z tą opinią! 

  Porady

  Testy ekspresów do kawy

  Testy ekspresów:

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  48 − = 42