Test Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10: opinia i recenzja

0- liczba komentarzy
6f4b09fe42a52c0483cb1da97a168a96?s=96&d=mm&r=g

Autor: Kamil Coffee Enthusiast

30 października 2019

Saeco PicoBaristo Deluxe SM547810

Dobry, domowy ekspres ciśnieniowy, który profesjonalnie przygotuje kilka rodzajów kaw, to wydatek rzędu 3000 zł.  Taki sprzęt wyposażony jest w wyświetlacz LCD, dobry młynek do mielenia kawy i funkcjonalny system mleczny. Przetestowaliśmy ekspres Saeco SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE, który spełnia wymienione kryteria, aby sprawdzić jego zalety i wady. Wielbiciele aromatycznej, świeżo mielonej kawy, w artykule znajdą recenzję tego sprzętu, ocenę ekspresu na siedmiu różnych płaszczyznach, a także naszą ocenę końcową.

Recenzja ekspresu Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10

 Sprawdźmy punkt po punkcie, jak ekspres się prezentuje, jakie ma funkcje i jakie napoje kawowe da się z jego pomocą przyrządzić.

Intuicyjny wyświetlacz w ekspresie Saeco

Zacznijmy od oceny ikon, czyli tak zwanych piktogramów, na wyświetlaczu ekspresu. Są czytelne i mają odpowiednią wielkość, dzięki czemu bez problemu możemy przygotować swoją ulubioną kawę, wybrać jej moc i pojemność. Przyciski zlokalizowane są po obu stronach wyświetlacza, nie wystają jednak poza obudowę, co sprawia, że wyświetlacz tworzy spójną całość. Panel jest intuicyjny i czuły, co zdecydowanie ułatwia obsługę urządzenia.

Niestety po uruchomieniu ekspresu, już na samym początku, musimy wykonać dodatkową czynność, aby móc cieszyć się smakiem pysznej kawy. Na ekranie pojawia się komunikat, który sugeruje konieczność podłączenia jednostki grzewczej. Nie dostajemy jednak informacji o tym, czym właściwie jest wskazana „jednostka grzewcza”. Problem może sprawiać również otwarcie obudowy, do którego potrzeba nieco siły i stanowczości.

Saeco PicoBaristo Deluxe SM547810 wyświetlacz

Zbiornik wody wyciągany od góry

W większości domowych ekspresów ciśnieniowych, zbiornik na wodę znajduje się z przodu urządzenia. Dzięki temu łatwiej możemy uzupełnić wodę, a także wsunąć ekspres w głąb blatu kuchennego. Producent Saeco PICOBARISTO DELUXE umieścił go jednak na górze, przez co rozwiązanie to jest nieco mniej komfortowe, a dodatkowo wymaga użycia siły do wyjęcia zbiornika. Nie ma także zbyt dużej pojemności, ponieważ mieści się w nim tylko 1,8 l wody. Ten fakt zgłaszają także użytkownicy, którzy zostawili swoją opinię o Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10 na portalu Ceneo.

Saeco PicoBaristo Deluxe SM547810 zbiornik wody

Ceramiczny młynek do kawy

Bardzo ważnym elementem w ekspresie ciśnieniowym jest młynek do kawy. Tu producent postawił na element ceramiczny, który niestety jest mniej trwały od tego, który wykonany jest ze stali. Z tego materiału wykonywane są młynki w profesjonalnych ekspresach, które możemy spotkać w kawiarniach. Do użytku domowego rozwiązanie ceramiczne jednak w zupełności wystarczy.

W przypadku testowanego urządzenia, mamy możliwość regulacji mielenia kawy, aż na dziesięciu poziomach. Niestety, proces mielenia wiąże się z wyjątkowo dużym hałasem i nieprzyjemnym dźwiękiem. Trwa też nieco dłużej niż w innych tego typu ekspresach. Kawa jest jednak aromatyczna, esencjonalna i nie jest rozwodniona.

Przeciętny system mleczny

Po raz kolejny przy obsłudze tego urządzenia, musimy użyć siły. Utrudnieniem przy wyjmowaniu pojemnika na mleko, jest tacka ociekowa, o którą zahacza karafka. Zaletą jest jednak otwór w naczyniu, który umożliwia dolanie mleka nawet w trakcie pracy ekspresu, a także poręczna rączka.

Karafka wykonana jest z grubego, porządnego plastiku, ale znajduje się w niej wiele elementów, które są ruchome. Trzeba pamiętać więc o tym fakcie przy każdym użyciu systemu mlecznego, aby nie upuścić i nie uszkodzić sprzętu.

Plusem jest natomiast sprawny, automatyczny system czyszczenia pojemnika na mleko, określany przez producenta jako zintegrowany program czyszczenia systemu mlecznego. Wszystkie elementy możemy myć w zmywarce, co zwiększa komfort użytkowania.

Wiele możliwości wyboru napoju kawowego

Saeco PICOBARISTO DELUXE to świetne rozwiązanie dla pasjonatów zarówno czarnej, jak i  białej kawy. Urządzenie daje możliwość przygotowania aż dziesięciu rodzajów napojów kawowych, takich jak:

 • americano,
 • café au lait,
 • cappuccino,
 • kawa czarna,
 • espresso,
 • podwójne espresso,
 • espresso macchiato,
 • latte macchiato,
 • czy ristretto.

Bez względu więc na to, czy mamy ochotę na szybkie espresso czy typowy mleczny napój, ekspres bez problemu zaspokoi nasze oczekiwania.

Mamy także możliwość przygotowania napoju z kawy mielonej, która nie wymaga ponownego mielenia. Producent wyposażył ekspres także w funkcję „double cup”, przygotowania samego wrzątku, spienionego mleka, a także możliwość personalizacji (regulacja ilości kawy oraz mleka).

Minusem, który zauważyliśmy nie tylko my, a także inni użytkownicy (opinia z portalu Ceneo), jest konieczność używania niskich filiżanek. Nie ma możliwości zaparzenia kawy w naczyniu, które ma więcej niż 163 mm wysokości.

Saeco PicoBaristo Deluxe SM547810 kawa latte

Elegancki design i proste utrzymanie czystości

Wielką zaletą ekspresu Saeco jest fakt, że świetnie wygląda na kuchennym blacie. Producent zadbał o elegancki design i wysoką jakość użytych materiałów. Biała obudowa została wzbogacona o czarne i srebrne elementy, które zdecydowanie dodają urządzeniu ponadczasowej klasy i uniwersalności.

Obudowa wykonana jest ze stali i tworzywa sztucznego, karafka natomiast z grubego plastiku. Biel może sprawiać, że plamy z kawy będą bardziej widoczne, jeśli jednak czyścimy go na bieżąco, nie jest to problemem. Kłopot może jednak sprawić dysza do spieniania mleka, która nie ma możliwości regulacji.

Saeco SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE wyposażony jest w specjalny system czyszczenia, a także odkamieniania, dzięki czemu czynności te są niezwykle proste. Ekspres posiada funkcję automatycznego płukania, możliwość zamontowania filtra do wody, a także wyświetla na ekranie komunikat, który przypomina o odkamienianiu. Nie można mu odmówić intuicyjności i prostoty.

Wadą może być fakt, że tackę na fusy trzeba opróżnić po wykonaniu około 15 kaw. Wyjmuje się ona łatwo, dzięki czemu nie czyszczenie jej wnętrza również nie sprawia problemów.

Aromatyczny smak kawy

Czas na recenzję smaku kawy, czyli to, co finalnie jest prawie najważniejsze. Nie sposób ocenić wszystkich możliwości, które daje producent ekspresu, dlatego skupimy się trzech automatycznych ustawieniach: espresso, cappuccino i latte macchiato.

Esspresso jest ciemnobrązowe, crema ma jasnoorzechowy kolor i drobne pęcherzyki powietrza, ale jest dość niska. Kawa ma bogaty aromat, jednak smak nie jest mocno intensywny.  

Cappucino ma mocny smak, który świetnie przełamuje mleko. Barwa ciemnobeżowa, piana jest gęsta, ale jej wysokość ma tylko nieco ponad 1,5 cm.

Latte macchiato ma delikatny i przyjemny smak, wyczuwamy doskonale połączenie kawy i mleka. Pianka jest gęsta, zwarta i wypełniona małymi pęcherzykami powietrza. Powstają również trzy warstwy, charakterystyczne dla macchiato.

Ile kosztuje ekspres Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10?

Według serwisu Ceneo, cena omawianego ekspresu zawiera się w przedziale ‎od 2 299,00 zł do 2 399,00 zł.

Specyfikacja techniczna

 • Wymiary, Szerokość, Wysokość, Głębokość: 22,1 x 34 x 43 [cm]
 • Ciśnienie: 15 bar
 • pojemnik na ziarna: 250g

Ocena ekspresu Saeco SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE

Ogólna ocena, jaką możemy wystawić po przetestowaniu urządzenia Saeco SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE, to mocne cztery. Na szczególne wyróżnienie zasługuje niebanalny, ale klasyczny i elegancki design, a także estetyczne wykonanie. Wizerunek zaburza lekko duży uchwyt zbiornika na mleko, ale jest to jedynie szczegół. Wyświetlacz jest prosty, a przygotowanie aromatycznej kawy niezwykle intuicyjne. Niestety, największym minusem tego ekspresu ciśnieniowego jest głośna praca ceramicznego młynka, podczas procesu mielenia kawy. Uwagę zwraca także fakt, że proces ten trwa nieco dłużej, niż w innych tego typu ekspresach.

Podobną ocenę, ekspres ten uzyskał w teście przeprowadzonym przez duży portal Cztery Kąty, którą można znaleźć pod tym adresem: http://czterykaty.pl/czterykaty/1,162615,23936251,jaki-ekspres-do-kawy-do-3000-zl-kupic-test-ekspresow-cisnieniowych.html. Dodatkowo, znajduje się tam porównanie do dwóch innych urządzeń, z tej samej półki cenowej, a także podobnych funkcjach.

Porady

Testy ekspresów do kawy

Testy ekspresów:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 + = 75